18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pośpimy godzinę krócej

Zmiana czasu na letni

30.03.2019  10:49
Zmiana czasu na letni już dzisiaj w nocy
Zmiana czasu na letni już dzisiaj w nocy Fot: Pixabay

W ostatnią niedzielę marca zwyczajowo przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Dokładniej dzisiaj w nocy wskazówki zegarków przesuniemy godzinę do przodu.

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2 na 3. To oznacza, że dzisiaj pośpimy godzinę krócej, ale obudzimy się już w letnim czasie. Tegoroczne przestawianie zegarków jest też jednym z ostatnich jakie może nas czekać.

Zmiana czasu na letni

Pierwotnie zmiana czasu miała służyć efektywniejszemu wykorzystaniu światła dziennego.Dodatkowym plusem miała być oszczędność energii elektrycznej. Ale wielu ekspertów podważa jej celowość w XXI wieku oraz wskazuje na negatywne skutki dla naszego zegara biologicznego i zdrowia. Niektórzy z nich snują nawet teorię, że zmiana czasu może mieć wpływ na zwiększenie wypadków w poniedziałek po przestawieniu zegarków.

Koniec ze zmianą czasu?

Te wątpliwości spowodowały, że kwestia poddana została analizie i dyskusji w Parlamencie Europejskim. Kilka dni temu jego członkowie przegłosowali decyzję znoszącą obowiązek zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Przepisy mają wejść w życie w 2021 roku. Do tego czasu każde z państw musi określić, czy pozostaje przy czasie letnim, czy zimowym. Te, które zdecydują się na czas zimowy, ostatni raz zmiany dokonają w październiku 2020 roku. Natomiast kraje, w których pozostanie czas letni, zegarki przestawią po raz ostatni w marcu 2021.

Przeczytaj więcej
Komentarze