18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pośpimy godzinę krócej

Zmiana czasu na letni

30.03.2019  10:49
Zmiana czasu na letni już dzisiaj w nocy
Zmiana czasu na letni już dzisiaj w nocy Fot: Pixabay

W ostatnią niedzielę marca zwyczajowo przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Dokładniej dzisiaj w nocy wskazówki zegarków przesuniemy godzinę do przodu.

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2 na 3. To oznacza, że dzisiaj pośpimy godzinę krócej, ale obudzimy się już w letnim czasie. Tegoroczne przestawianie zegarków jest też jednym z ostatnich jakie może nas czekać.

Zobacz także

Zmiana czasu na letni

Pierwotnie zmiana czasu miała służyć efektywniejszemu wykorzystaniu światła dziennego.Dodatkowym plusem miała być oszczędność energii elektrycznej. Ale wielu ekspertów podważa jej celowość w XXI wieku oraz wskazuje na negatywne skutki dla naszego zegara biologicznego i zdrowia. Niektórzy z nich snują nawet teorię, że zmiana czasu może mieć wpływ na zwiększenie wypadków w poniedziałek po przestawieniu zegarków.

Koniec ze zmianą czasu?

Te wątpliwości spowodowały, że kwestia poddana została analizie i dyskusji w Parlamencie Europejskim. Kilka dni temu jego członkowie przegłosowali decyzję znoszącą obowiązek zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Przepisy mają wejść w życie w 2021 roku. Do tego czasu każde z państw musi określić, czy pozostaje przy czasie letnim, czy zimowym. Te, które zdecydują się na czas zimowy, ostatni raz zmiany dokonają w październiku 2020 roku. Natomiast kraje, w których pozostanie czas letni, zegarki przestawią po raz ostatni w marcu 2021.

Przeczytaj więcej
Komentarze