18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki w 2018 roku?

Redakcja
02.03.2018  17:00
Zmiana czasu
Zmiana czasu Fot: Adam Wysocki / East News

Śpimy dłużej, czy krócej?

Już w marcu nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że w 2018 roku czas zmienia się tuż przed Wielkim Tygodniem.

Zmiana czasu 2018. Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni?

W 2018 roku ostatni dzień marca wypada w sobotę, więc zmiana czasu nastąpi o wiele wcześniej niż zwykle. Zegary będzie trzeba przestawić w nocy z soboty na niedzielę - 25 marca 2018 r.

ZOBACZ TAKŻE: Masowe spowolnienie zegarków w Europie. Brakuje im już kilku minut

Śpimy dłużej, czy krócej?

Niestety zmiana czasu z zimowego na letni to zła wiadomość dla śpiochów, bo pośpią o godzinę krócej. Zegarki przestawia się z godziny 2 na 3. Zmiana ucieszy jednak tych, którzy spędzą tę noc na dyżurze. Z pracy wyjdą o godzinę wcześniej niż zwykle.

Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, czyli w ostatnią niedzielę października. Wówczas zegarki przestawia się z godziny 3 na 2, co automatycznie wydłuża sen o godzinę.

Zegar

Po co przestawiamy zegarki?

Może się wydawać, że dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu niesie za sobą same problemy. Tymczasem wszystko odbywa się w celu przesunięcia aktywności ludzi. Dzięki temu maksymalnie wykorzystują światło słoneczne i oszczędzają na rachunkach za prąd.

Jak wpływa na nas zmiana czasu? 

Niektórzy odczuwają zmianę czasu szczególnie dotkliwie. Przesunięcie wskazówek do przodu może powodować dolegliwości podobne do tych, które odczuwają ludzie zmieniający strefę czasową, czyli tzw. „jet lag”.

Zmiana trybu wiąże się czasem ze spadkiem apetytu, sennością, gorszym samopoczuciem i problemami żołądkowymi. Takie dolegliwości mogą odczuć przede wszystkim osoby, które prowadzą uporządkowany tryb życia.

Zmiana czasu. Czy będzie w przyszłości?

Posłowie PSL przedstawili projekt ustawy, która zlikwidowałaby zwyczaj przestawiania zegarków 2 razy w roku. Powodem takiej propozycji były m.in. względy zdrowotne, złe samopoczucie obywateli czy dezorientacja w transporcie publicznym podczas zmiany czasu. Ustawa miałaby wejść w życie 1 października 2018 roku.

Okazało się jednak, że propozycja posłów byłaby niezgodna z unijną dyrektywą, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni. Oznacza to, że na ten moment nie ma możliwości zaprzestania przestawiania wskazówek zegara. Była premier, Beata Szydło, zapowiedziała jednak, że pomysł jeszcze powróci.