Uśmiercono 10 polskich żubrów. Trzy z nich zabili za pieniądze

Magdalena Kulej
21.03.2018  10:03
10 żubrów odstrzelonych w Puszczy Boreckiej
10 żubrów odstrzelonych w Puszczy Boreckiej Fot: Piotr Sawecki / East News

Wydano już zgodę na odstrzał kolejnych osobników.

10 żubrów zostało odstrzelonych z powodów zdrowotnych - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Borki. Wszystkie należały do stada wolno żyjącego w Puszczy Boreckiej i zagrody hodowlanej podlegającej nadleśnictwu.

Jak podaje onet.pl, leśnicy przekonują, że eliminacja była niezbędna i odbyła się zgodnie z przepisami. Początkowo do odstrzału wytypowano 12 żubrów, ale dwa z nich padły same. Stan zdrowia pozostałych zwierząt określił na miejscu wyspecjalizowany lekarz weterynarii. Zgodnie z jego oceną wszystkie z zabitych były ciężko chore.

ZOBACZ TEŻ: Żubr czekał na autobus. Zagraniczni dziennikarze w szoku

Czteroletni byk był poważnie osłabiony, stopniowo chudł i trzymał się z daleka od stada, dwie krowy miały uszkodzone gałki oczne, a dwójka cieląt była w tak złej kondycji, że nie miała szans na przeżycie zimy i w sposób widoczny cierpiała – poinformowano w komunikacie. (borki.bialystok.lasy.gov.pl)

Pozostałe pięć wyeliminowanych zwierząt przebywało w zagrodzie kwarantannowej, ich odstrzału także dokonano ze względu na zły stan zdrowia, a przez to brak możliwości dołączenia ich do wolnego stada - dodano. (borki.bialystok.lasy.gov.pl)

Jak podkreślono, „tylko trzy spośród tych eliminacji miały charakter komercyjny”. Oznacza to, że zostały zabite przez myśliwych za pieniądze. Te z kolei mają zostać przeznaczone w całości na utrzymanie stada.

Zgoda na odstrzał

Odstrzał żubrów od dawna bulwersuje opinię publiczną. W apelach o oszczędzenie zwierząt łączą się internauci i znane gwiazdy. O planach myśliwych informowała dziennikarka Kinga RusinPowstrzymajmy odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej! Głośno protestujmy! - napisała w emocjonalnym poście na Instagramie. Po oficjalnym potwierdzeniu informacji o odstrzale do sprawy odniósł się też m.in. aktor Marcin Dorociński.

Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Krzysztof Lissowski wydał zgodę na odstrzał kolejnych 20 żubrów. Jak podaje fakt.pl, o zgodę wnioskowała Podlaska Izba Rolnicza zaniepokojona rosnącymi szkodami w uprawach. Żubry wytypowane do odstrzału należą do stada żyjącego w okolicy Puszczy Białowieskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Kinga Rusin krytykuje poczynania ministra środowiska 

Zagłosuj

Zgadzasz się z pomysłem odstrzelenia migrujących żubrów?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze