45 turystów bało się wrócić z Morskiego Oka. Zażądali od TOPR ewakuacji

Wojciech Kozicki
27.12.2017  10:42
Morskie Oko i Tatry w zimie
Morskie Oko i Tatry w zimie Fot: East News

Asfaltowa droga okazała się dla nich za trudnym szlakiem.

Tatry zimą są piękne, ale również wyjątkowo niebezpieczne. Turyści powinni mieć się na baczności. Na nic jednak ostrzeżenia ratowników TOPR, pracowników sprzedających bilety na szlakach i aktualizowane codziennie komunikaty na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

26 grudnia w górach była wyjątkowo piękna pogoda. Jak informuje zakopane.naszemiasto.pl, turyści tłumnie ruszyli do Morskiego Oka. Poinformowano ich, że powozy konne kursują jedynie do godziny 17 z powodu szybko zapadającego zmroku. Zlekceważyli tę informację. Nie wzięli ze sobą nawet latarek.

Po godzinie 17 grupa 45 osób zorientowała się, że wygodnego zjazdu powozem z Polany Włosienica nie będzie. Zaczęli dzwonić na straż pożarną, policję, TOPR i do wojewody małopolskiego, żądając zorganizowania transportu. Służby uznały jednak, że można było zejść bez problemu asfaltową drogą, która jest łatwym szklakiem.

Droga do Morskiego Oka zimą
Droga do Morskiego Oka zimą Fot: East News

Kara dla rodziców

Internauci krytykują nieodpowiedzialnych turystów. Sugerują, że za swoje wyczyny powinni być surowo ukarani.

A po co tam leźli jak nie wiedzieli o której wrócą? Za to, że nie umie się chodzić po górach i w nich odpowiednio zachować powinny być  mandaty – postuluje Emilia (facebook/Tatry - Fotografia).

Moim zdaniem powinni wysłać na odsiecz pluton egzekucyjny, a wojewoda małopolski powinien otworzyć  sezon polowań na debili – uważa Łukasz (facebook.com/Grupa Tatrzańska).

Komendant Straży Parku Tatrzańskiego Edward Wlazło poinformował, że pomocy udzielono dzieciom i zwieziono je do Palenicy Białczańskiej. Pozostali turyści musieli zejść sami, a samochód policyjny oświetlał im drogę. Ich życie nie było w żaden sposób zagrożone.

Rodzice „ocalonych” dzieci mogą mieć kłopoty. Zostali spisani przez funkcjonariuszy. Prawdopodobnie odpowiedzą za narażenie swoich pociech na niebezpieczeństwo.

Tak wygląda zimowa trasa do Morskiego Oka:

Zagłosuj

Czy nieodpowiedzialni turyści w Tatrach powinni być karani?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze