Czy żyjemy w „Matrixie”? Naukowcy ogłosili teorię, która rozwiewa wątpliwości

Redakcja
04.10.2017  12:57
Czy żyjemy w „Matriksie”? Naukowcy ogłosili teorię, która rozwiewa wątpliwości
Czy żyjemy w „Matriksie”? Naukowcy ogłosili teorię, która rozwiewa wątpliwości Fot: East News

Dowód na to, że nie otacza nas wirtualna rzeczywistość.

Tysiące fanów tej teorii spiskowej mogą odetchnąć z ulgą. Fizycy dowiedli, że otaczający nas świat z pewnością nie jest wirtualną symulacją. To pocieszenie dla tych, którzy czasami czuli się jak w filmie „Matrix”. Naukowcy wyjaśniają jak doszli do tego niecodziennego wniosku.

Badacze Zohar Ringel oraz Dmitry Kovrizhi z Uniwersytetu Oksfordzkiego udowodnili, że stworzenie komputerowej symulacji jednego z ziemskich zjawisk jest obecnie niemożliwe. Technologia nie jest w stanie odwzorować anomalii, jaka zachodzi podczas techniki „kwantowego Monte Carlo”. Ta przełomowa teoria została przedstawiona na łamach periodyku "Science Advances".

Za dużo zmiennych

Serwis komputerswiat.pl wyjaśnia, że to niezwykłe naukowe zdarzenie charakteryzuje się występowaniem naturalnego prądu elektrycznego w niektórych metalach. Ilość zmiennych i zewnętrznych czynników jest ogromna. Żaden z dostępnych komputerów nie potrafi obsłużyć tak dużego zasobu danych. Mówi się, że ta anomalia zwana efektem Halla jest jedyną, której nie da się odwzorować dzięki oprogramowaniu.

Według naukowców aby zapisać informacje o kilkuset elektronach potrzebna jest pamięć komputera, która wymaga więcej atomów niż ta, która jest dostępna w całym wszechświecie.

Nie można jednak wykluczyć, że niektóre nieodłączne właściwości fizyczne stwarzają przeszkodę dla skutecznych klasycznych symulacji układów kwantowych wielu ciał - tłumaczą autorzy badania. (advances.sciencemag.org)

Oznacza to, że otaczająca nas rzeczywistość z pewnością nie jest wirtualna. Nawet komputery z przyszłości miałyby problem z symulacją kwantowego zjawiska.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze