Film ze spacerującą rybą na dnie oceanu. To zupełnie nowy gatunek

Redakcja
07.06.2017  14:51
Ryba z nogami na dnie oceanu
Ryba z nogami na dnie oceanu Fot: youtube.com/watch?v=gxtjCvRmqmU

W niektórych kulturach uznawana jest za morskiego diabła.

Przynajmniej raz w miesiącu odkrywany jest niespotykany nigdy wcześniej organizm, na którego człowiek trafia przypadkiem. Tym razem padło na tajemniczą rybę, która energicznie spaceruje po dnie oceanu. Naukowcy wciąż nie doszli do porozumienia w sprawie jej pochodzenia.

National Geographic poinformowało o znalezieniu niezwykłego stworzenia. Nurek Emeric Benhalassa spędzał popołudnie na dnie oceanu przy indonezyjskiej wyspie Bali. Nic nie zapowiadało spotkania z chodzącym po dnie dziwolągiem. Mężczyzna sfilmował spacerującą rybę, której nazwa nie jest jeszcze ustalona.

Wideo przedstawia małą rybę, której ciało pokrywa twarda narośl przypominająca pancerz. Jak u większości pływających organizmów, natura wyposażyła ją w ogon i płetwy. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zwierzę posiada również parę nóg. Długie kończyny pomagają w przemieszczaniu się po piaszczystym dnie.

Ryba przywędrowała do mnie zwabiona światłem latarki. Była zaskakująca i piękna. Czułem, że spodoba się ludziom w internecie – powiedział Emeric w liście do National Geographic (nationalgeographic.com).

 

Podwodny diabeł

Jak informuje nationalgeographic.com, krótkie nóżki nie do końca są prawdziwymi kończynami. To płetwy, które zmieniły się w wyniku ewolucji. Używane są przez drapieżnika do przeczesywania oceanicznego dna, gdzie kryją się małe stworzenia.

W północnej Azji ryby z rodziny skorpenowatych uznawane są za wcielenie diabła, ze względu na truciznę zawartą w mięsie i pancerzu. Rybacy natychmiast wypuszczają zwierzę ponownie do wody, gdy tylko zauważą je w swojej sieci. W Japonii minousy to drogie danie w najlepszych restauracjach, bardzo często jest to najbardziej kosztowna potrawa w menu.

Naukowcy spierają się w sprawie identyfikacji stworzenia, ponieważ ryba posiada cechy różnych gatunków. Początkowo uważano, że jest to minous występujący w Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. Ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła, z powodu braku dostatecznej ilości informacji.

Zobacz wideo z niezwykłą rybą

Przeczytaj więcej
Komentarze