Naukowcy ostrzegają przed dziadkami. Powodują nowotwory u wnuków

Redakcja
15.11.2017  15:54
Dziadkowie i wnuki
Dziadkowie i wnuki Fot: East News

Od spędzania czasu z babcią można dostać raka.

Okazuje się, że dziadkowie nieświadomie zwiększają u wnuków ryzyko zachorowania na nowotwory. Specjaliści z Glasgow przeanalizowali dane z 18 krajów. Wynika z nich, że do powstawania komórek rakowych przyczynia się np. przekarmianie dzieci słodyczami.

Dają im np. za duże porcje jedzenia, co nie jest korzystne dla zdrowia. Dzieci w obecnych czasach mają mniej ruchu, więc nadwaga może się dla nich skończyć tragicznie.

Jak informuje breakingnews.ie, rodzice też nie są bez winy. Doktor Stephanie Chambers, która była odpowiedzialna za badania stwierdziła, że nie upominają dostatecznie dziadków. Pozwalają im m.in., na palenie tytoniu, a dzieci stają się biernymi palaczami. Zdaniem Tama Fry’a z National Obesity Forum konieczne jest ustalenie zasad i pilnowanie, by były przestrzegane.

Wyniki badań mówią same za siebie. Palenie przy dzieciach papierosów i dawanie im niezdrowych przekąsek przyczynia się do powstawania nowotworów. Gdy dorosną mogą mieć problemy zdrowotne – uważa Chambers (home.bt.com).

Z badań wynika, że ryzyko zachorowania na raka rośnie, ponieważ dziadkowie spędzają coraz więcej czasu z wnukami. Narażają ich tym samym na kontakt z czynnikami  kancerogennymi.

Senior postoi

Gdy rodzice ciężko pracują, dziadkowie opiekują się dziećmi i nieświadomie rujnują ich zdrowie. Chcą wyrazić miłość i zacieśnić więź, ale szkodzą im np. dawaniem cukierków i chipsów.

Palenie i nadwaga są głównymi czynnikami powodującymi raka w Wielkiej Brytanii. To ważny, by cała rodzina była tego świadoma i unikała zagrożeń – skomentowała Chambers (home.bt.com).

Wnuki mogą odegrać się na „szkodliwych” dziadkach, a jednocześnie poprawić ich stan zdrowia. Sir Muir Gray pracujący dla brytyjskiej służby zdrowia udowodnił, że  starszym osobom nie powinno się ustępować miejsca. Seniorzy powinni stać w komunikacji miejskiej, a także nosić torby z zakupami.

Z najnowszych badań wynika że dziadkowie mogą przyczyniać się do zachorowań wnuków na nowotwory – ogłosili naukowcy (twitter.com/University of Glasgow).

Przeczytaj więcej
Komentarze