Naukowcy ostrzegają przed seksem. Podczas „akcji” może stanąć serce

Redakcja
14.11.2017  15:43
Atak serca
Atak serca Fot: East News

Jedna płeć jest szczególnie zagrożona.

Akt miłosny może mieć tragiczne konsekwencje. Dowiedli tego badacze z Cedars-Sinai Heart Institute z Los Angeles. Przeanalizowali przypadki zatrzymania akcji serca w trakcie oraz krótko po stosunkach płciowych. Wyniki badań opublikowali w „Journal of the American College of Cardiology”.

Jak informuje metro.co.uk, do tej pory sądzono, że ataki serca były powodowane jedynie nagłym przypływem krwi. Kardiolog Summet Chugh powiedział, że poszkodowani zazwyczaj mieli wystarczająco dużo czasu, by dotrzeć do szpitala. Badania były jednak niedokładne i postanowiono przeprowadzić je ponownie. Ustalono przy okazji która płeć jest bardziej zagrożona.

Kłopoty sercowe

Naukowcy przez 13 lat zbadali 4,5 tys. przypadków zatrzymania akcji serca w Portland. Aż 34 z nich wystąpiły w trakcie seksu oraz godzinę po. Panowie powinni mieć się na baczności. 32 z nich dotyczyły mężczyzn. Większość poszkodowanych brała leki na dolegliwości kardiologiczne.

CNN poinformowało, że zależność między atakami serca, a seksem badano już 2009 roku. Wystosowano wówczas ostrzeżenie dla ludzi z chorobami tego organu. Nie powinni przesadzać z łóżkowymi szaleństwami, bo znajdują się w grupie ryzyka.

Niekoniecznie trzeba nawet mieć wadę serca osobiście. Wystarczy, że na podobny problem cierpi ktoś z rodziny, a ryzyko zejścia podczas dojścia rośnie. Zaznaczono jednak, że śmierć podczas seksu zdarza się stosunkowo rzadko.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze