Ta mapa wzbudza kontrowersje. Pokazuje, w których krajach prostytucja jest legalna

Redakcja
03.01.2017  15:09
Prostytucja na świecie
Prostytucja na świecie Fot: OpenStreetMap

Od nowego roku w jednym z kalifornijskich stanów prawo zabrania karania młodocianych za zachęcanie lub angażowanie się w czyny seksualne dla pieniędzy. Na powstałej z tego powodu mapie można zobaczyć, w których częściach świata prostytucja jest uregulowana przez przepisy.

"Kalifornia zalegalizowała dziecięcą prostytucję" - to zdanie zelektryzowało opinię publiczną w ostatnich dniach. Demokraci w tym amerykańskim stanie apelowali o opamiętanie się polityków, ponieważ luka prawna może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Na Twitterze udostępniano linki z artykułami wyjaśniającymi dziwne posunięcie kalifornijskich władz, ale wszystko wskazuje na to, że plotka została rozpowszechniona przez niejasność nowych paragrafów.

Aby pokazać faktyczną sytuację związaną z zakazem lub zezwoleniem na prostytucję w krajach na świecie, powstała nawet interaktywna mapa. Na stronie TargetMap.com można zobaczyć, które państwa uregulowały prawnie seks za pieniądze, gdzie jest to legalne, ale tylko nieoficjalnie oraz w których częściach globu prostytucja jest karana. Stany Zjednoczone na tym wykresie zaznaczone są na czerwono. Bez wyjątku.

Seksturystyka

Internetowa strona Indy100.com próbowała dzięki temu wyjaśnić, na czym polega nowe prawo w Kalifornii. Ma w nim chodzić przede wszystkim o ochronę nieletnich ofiar, poszkodowanych przez zmuszanie ich do prostytucji. Ale regulacje prawne dotyczące płatnego seksu są niejednoznaczne i w zależności od kraju mogą dawać większe lub mniejsze uprawnienia osobom czerpiącym z tego zyski.

Prawo ma chronić bezbronne dzieci od nadużyć dorosłych. Na razie tylko piętnujemy młodych wplątanych w sieć seksu za pieniądze szkarłatnym "P" i pozostawiamy je jako przedmiot wstydu i oskarżeń - powiedziała portalowi Indy100.com demokratka Holly Mitchell, pomysłodawczyni klauzuli prawnej.

W Holandii prostytucja została zalegalizowana w 2000 roku. Dozwolone jest tam też utrzymywanie się poprzez sutenerstwo - o ile nie wiąże się to z przymusem. Z kolei na Łotwie - jak podaje Indy100.com - prostytucja jest uregulowana, ale za to posiadanie domu uciech czy zarządzanie takim biznesem jest zabronione. Z mapy wynika, że tylko w kilku krajach świata można bez karnych konsekwencji płacić za seks lub w ten sposób zarabiać na życie.

W Europie między Francją a Polską istnieje wręcz pas buforowy, w skład którego wchodzą państwa, gdzie prostytucja jest zarówno legalna, jak i uregulowana przez państwo (kolor niebieski). Nawet w wydawać by się mogło konserwatywnej Turcji płatny seks jest dozwolony, choć nabycie specjalnej licencji jest coraz trudniejsze. W pozostałych krajach europejskich sytuacja jest bardziej skomplikowana - w większości z tych, gdzie prostytucja jest legalna bądź akceptowalna, domy publiczne i zawód sutenera są zabronione.

prostytucja w Europie
prostytucja w Europie Fot: targetmap.com
Przeczytaj więcej
Komentarze