Udało się zapisać GIF-a w DNA bakterii. To początek żywych baz danych

Redakcja
13.07.2017  12:12
Naukowcy zapisali dane w bakterii
Naukowcy zapisali dane w bakterii Fot: Pixabay.com

Odkrycie może na zawsze zmienić sposób przenoszenia informacji.

Niezwykły eksperyment został przeprowadzony przez naukowców z Harvardu. Badanie polegało na wykorzystaniu bakterii E. coli jako nośnika danych. Test zakończył się sukcesem.

Pałeczki okrężnicy znajdują się w każdym człowieku, są jednymi z wielu mikrobów wchodzących w skład ludzkiej flory bakteryjnej. Uczeni postanowili wykorzystać je w próbie zapisu i odczytu informacji. Do tego projektu wykorzystano krótką animację galopującego konia z 19-wieku.

Nie jest tajemnicą, że DNA zawiera ogromne ilości informacji dotyczących budowy i funkcjonowania żywej istoty. Nukleotydy oznaczone jako A, C, G oraz T tworzą tysiące różnych kombinacji, które w niezbadany sposób odczytywane są jako instrukcje dla organizmu.

Jak podaje wyborcza.pl, naukowcy postanowili zapisać film za pomocą tego samego kodu, który decyduje np. o składzie i kolejności aminokwasów w białkach. Przenoszenie danych zakończyło się powodzeniem, a dodatkowy genom przekazywany był na kolejne pokolenia  E. coli. W ten sposób uzyskano szczep zawierający sztucznie naniesione dane.

Bakteria E. coli to tylko przykład tego, czego można dokonać z pomocą nowego systemu Crispr. Naszym głównym celem jest umożliwienie mikrobom zapis informacji o sobie, który później będziemy mogli odczytać – powiedział Jeff Nivala, członek badań nad zapisem danych.

 

Zapisane w DNA

Portal bbc.com informuje, że wcześniejsze próby polegały na "wgraniu" prawie 600 tysięcy słów z książki "Wojna i pokój" do czystego DNA. Teraz nastąpił pierwszy raz, kiedy z powodzeniem zapisano wyraźny obraz w żyjącym organizmie. Co więcej, dane przekazywane były kolejnym pokoleniom. W ten sposób informacja jest niemalże nieśmiertelna.

Użyta animacja to dzieło brytyjskiego pioniera kinematografii Eadwearda Muybridge’a. Galopująca klacz została sfotografowana w 1887 roku, a seria zdjęć stworzyła ruchomy film. Badacze odpowiednio zmniejszyli jakość zapisu przed przeniesieniem do bakterii.

Fani teorii spiskowych twierdzą, że kosmici mogli w ten sposób zapisać w człowieku dane na temat gwiazd. Nowe odkrycie pozwoli na dokładniejsze zbadanie i rozszyfrowanie informacji zawartych w nas samych.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze