Amerykanie wracają na Księżyc. NASA zapowiada rewolucję

Redakcja
06.10.2017  16:28
Człowiek na Księżycu
Człowiek na Księżycu Fot: Pixabay.com

Niektóre planowane projekty USA są naprawdę kosmiczne.

Podczas spotkania Krajowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej, amerykańska administracja ujawniła od dawna skrywaną tajemnicę. Jak informuje serwis arstechnica.com, człowiek wróci na Księżyc.

Od jakiegoś czasu spekulowano, że do tego dojdzie. Firmy takie jak SpaceX, Blue Origin i Bigelow Aerospace snuły plany lotów na Srebrny Glob. Chcą nawet zasiedlić kosmos miliardem ludzi i budować orbitalne hotele. Co więcej, wiceprezydent Mike Pence powołał na dyrektora Krajowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej Scotta Pace'a, który był niegdyś  jednym z szefów NASA.

Znowu skoncentrujemy się na projektach, które pozwolą na podbój kosmosu przez człowieka. To oznacza pierwsze tak śmiałe wyprawy poza Ziemię od 1972 roku – oświadczył wiceprezydent Mike Pence (arstechnica.com).

Za kadencji Baracka Obamy zadecydowano, że nie będzie kolejnych eksploracji Księżyca. Rozpoczęto wówczas nawet redukcję stanowisk w NASA, a tym samym legł w gruzach projekt podboju kosmosu „Consellation". Był zainicjowany jeszcze za rządów George'a W. Busha.

Dalekosiężne projekty

Plany są ambitne. Okazuje się, że celem jest nie tylko postawienie po raz kolejny stopy na Srebrnym Globie. Tym razem Amerykanie pragną dotrzeć aż na Marsa i się na nim osiedlić. Niektórzy sugerują, że tak naprawdę chodzi jedynie o wysłanie ludzi na stację kosmiczną orbitującą w pobliżu naturalnego satelity.

Nie wiadomo w jaki sposób NASA miałaby przetransportować ludzi na Księżyc i ile potrzebowałaby na to czasu (mówi się nawet o dekadach). Wiadomo natomiast, że w projektach będą uczestniczyli doradcy z komercyjnych firm zajmujących się podbojem kosmosu. Być może w grę będzie wchodził także innowacyjny projekt rakiety, która pozwoli na szybkie i odległe podróże poza Ziemię.

Tak może wyglądać podróż na Księżyc w niedalekiej przyszłości:

Przeczytaj więcej
Komentarze