Odnaleziono wrak frachtowca. Może skrywać hitlerowski skarb

Redakcja
26.07.2017  14:10
Nazistowski statek i sztabki złota
Nazistowski statek i sztabki złota Fot: East News/Wikipedia.org

Wydobycie nie będzie łatwe.

Jak informuje USAtoday.com, zlokalizowano wrak frachtowca SS "Minden”. Odkryciem pochwaliła się brytyjska firma Advanced Marine Services, która wyławia tego typu jednostki. W tym przypadku serca zabiły szybciej. W ładowni mogą znajdować się skrzynie zawierające aż 4 tony drogocennych kruszców, w tym także złoto. Szacuje się, że skarb ma wartość 130 mln dolarów (475 mln złotych).

W 1939 roku SS "Minden” płynął z Brazylii do Niemiec. Przewoził nazistowskie złoto, które było zdeponowane w południowoamerykańskich bankach. Został jednak namierzony przez brytyjskie krążowniki HMS "Calypso" i HMS "Dunedin". Niemiecka jednostka nie mogła uciec, więc 24 września Hitler wydał załodze rozkaz jej zatopienia.

 

Złoty interes

Firma Advanced Marine Services nie zamierza wyciągać statku na powierzchnię. Planują wyciąć otwór w jego burcie, przez który wydobędą skarb z ładowni. Następnie przetransportują go do Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, nie jest to takie proste - głównie ze względów formalnych. 

Frachtowiec spoczywa 200 kilometrów od islandzkiego wybrzeża. Aby przeprowadzić akcję, trzeba więc uzyskać zgodę władz tego kraju. Jak twierdzi Georg Lárusson z tamtejszej Straży Wybrzeża, obecnie takowej nie ma.

Przypuszcza się, że Islandia również ma chrapkę na ubicie złotego interesu i zażąda części skarbu.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze