Ograniczenie wolności za picie w miejscach publicznych. Nowy pomysł rządzących

Redakcja
07.07.2017  10:40
Kara za picie alkoholu
Kara za picie alkoholu Fot: flickr.com/photos/jekurantodistaja

Spożywanie alkoholu "pod chmurką" nie będzie już tak beztroskie. Ma grozić za nie bardzo dotkliwa kara.

Piwo na ławce w parku może skończyć się ograniczeniem wolności. Nowy projekt ustawy przewiduje zaostrzenie kar dla osób nie wylewających za kołnierz w miejscach publicznych.

Pojawiły się plany, aby zmusić Polaków do picia napojów wyskokowych jedynie w przeznaczonych do tego miejscach. Celem zmian jest przeciwdziałanie alkoholizmowi. Nowy zapis stworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości odkrył Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny – czytamy w nowelizacji ustawy (twitter.com).

Miesiąc ograniczenia wolności

Jak informuje serwis wprost.pl, picie "pod chmurką" będzie skutkować przykrymi konsekwencjami. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym grozić ma kara ograniczenia wolności do jednego miesiąca. To ogromne zmiany, ponieważ dotychczas sprawa traktowana była jako przewinienie, za które otrzymywało się grzywnę. Miejscami zakazanymi mają być: ulice, place, parki, teren szkół, miejsca zakładów pracy oraz środki transportu publicznego.

Kara ograniczenia wolności polega na nałożeniu obowiązku pracy na sprawcę drobnego przestępstwa. Alternatywą dla działań na cele społeczne jest obcięcie części wynagrodzenia, jakie oskarżony otrzymuje od swojego pracodawcy. Taka kara ma zapobiec demoralizacji, na którą osoba naraziłaby się przebywając w zakładzie karnym.

Projekt jest na etapie opiniowania. Oznacza to, że specjaliści z różnych środowisk będą recenzować pomysły rządzących. Nowelizacja zostanie wprowadzona w życie po uzyskaniu pozytywnej oceny. Picie na świeżym powietrzu może zostać wkrótce utrudnione.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze