Policja skontroluje światła po zmroku. Można nawet stracić dowód

Redakcja
29.11.2017  13:16
"Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Policja zapowiada kontrole
"Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Policja zapowiada kontrole Fot: Youtube.com/Yanosik

Patrole drogówki wyjadą na ulice.

Drogówka będzie kontrolować oświetlenie w samochodach. Rusza ogólnopolska akcja edukacyjna policji "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Za źle ustawione reflektory funkcjonariusze mogą nawet zabrać dowód rejestracyjny.

To już druga edycja kampanii zorganizowana przez Komendę Główną Policji, Instytut Transportu Samochodowego i komunikator Yanosik we współpracy z Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów i Przemysłowym Instytutem Motoryzacji. Projekt ma zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest jakość oświetlenia w pojazdach. Odpowiednie ustawienie reflektorów jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy światła jest mniej. Zdaniem ekspertów ITS w nocy ryzyko wypadku rośnie dwukrotnie.

Prawidłowe działanie świateł ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to właściwego ustawienia świateł oraz natężenia emitowanego światła. Niedomagania w tym zakresie mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego - wyjaśnił portalowi dziennik.pl rzecznik ITS Mikołaj Krupiński.

 

Można stracić dowód

Jak będą wyglądać działania policji w praktyce? Patrole drogówki wyposażone w przyrządy do ustawiania reflektorów pojawią się po zmroku w pobliżu serwisów i stacji benzynowych.

Jeżeli ktoś ma źle ustawione reflektory, to musi liczyć się z tym, że zostanie zatrzymany. Podobnie jak ci, którzy jeżdżą z przepaloną żarówką - opowiadała tvn24 Marzanna Boratyńska.

Policja nie przewiduje kar. Kampania ma na celu głównie edukowanie. Dlatego po poprawieniu wysokości świecenia reflektorów i wymianie brakujących żarówek, kierowcy będą puszczani bez mandatów. Jeśli jednak usterkę będzie musiał naprawić mechanik, właściciele pojazdu będą tracić dowody rejestracyjne.

Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, policja radzi przeprowadzić bezpłatną kontrolę świateł w jednym z warsztatów biorących udział w kampanii. Kierowców doprowadzi do tych punktów aplikacja Yanosik. Dokładny ich wykaz znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Policja przypomina, aby wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Zaznacza, że do obowiązków kierowcy należy też dbanie o czystość kloszy świateł. Kampania będzie prowadzona do 17 grudnia 2016 r.

"Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Ogólnopolska akcja policji:

Przeczytaj więcej
Komentarze