„Posłaniec” z kosmosu. To pierwsze spotkanie ludzkości z takim obiektem

Redakcja
21.11.2017  11:18
Planetoida Oumuamua
Planetoida Oumuamua Fot: East News /AFP PHOTO/EUROPEAN SOUTHERN OBSERVATORY/M. Kornmesser

Chcą wysłać w jego kierunku sondę.

W czasopiśmie „Nature” opublikowano opis planetoidy Oumuamua (w dialekcie hawajskim „pierwszy posłaniec”), którą odkryto 19 października za pomocą teleskopu Pan-STARRS 1. We wrześniu osiągnęła punkt maksymalnego zbliżenia do Słońca. Początkowo sądzono, że była kometą, ale brak aktywności sprawił, że uznano ją jednak za planetoidę.

Wiedzieliśmy, że takie międzygwiezdne obiekty istnieją i od dekad teoretyzowaliśmy na ich temat. Po raz pierwszy możemy jednak obserwować coś takiego z bliska. To rewolucyjne odkrycie, które pozwoli nam dowiedzieć się wiele o kosmosie – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA (CNET.com).

„Przybysz” jest ciemną, czerwonawą skałą o dużej zawartości metali. Kolor może być wynikiem długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. Nie ma na nim wody i lodu.

Gość z otchłani kosmosu... naukowcy potwierdzili, że ten intrygujący obiekt, który przemknął przez nasz słoneczny system w październiku, jest pierwszym potwierdzonym obiektem z innej gwiazdy! - oświadczyło NASA na swoim Twitterze.

Kosmiczna misja

Oumuamua prawdopodobnie podróżowała przez wszechświat przez miliony lat. Najbardziej zaskakuje jednak jej kształt przypominający cygaro. Długość (400 metrów) jest 10 razy większa od szerokości.

Planetoida 1 listopada przecięła orbitę Marsa. Układ opuści w styczniu 2019 roku i prawdopodobnie poleci w kierunku konstelacji Pegaza. Davide Farnocchia z Centrum Studiów Obiektów Okołoziemskich uznała, że obiekt nie wróci w te rejony wszechświata.

Naukowcy nie zamierzają wypuścić ciała niebieskiego bez "pożegnania". Pojawił się pomysł wysłania w jego kierunku sondy kosmicznej, ponieważ jest to kopalnia wiedzy o innych układach słonecznych.

Niezwykła planetoida. Przeleciała obok Słońca:

Przeczytaj więcej
Komentarze