Specjaliści ostrzegają. Jajka trzymane na drzwiach lodówki mogą zabić

Redakcja
07.11.2017  10:07
Jajka w lodówce szkodzliwe
Jajka w lodówce szkodzliwe Fot: Pixabay.com

Nie robią sobie jaj. Mają na to dowody.

Prawdopodobnie na drzwiach każdej lodówki znajduje się specjalna półka na jajka. Wydaje się to dla nich idealne miejsce. Jak informuje independent.co.uk, czas zmienić nawyki. Trzymanie nabiału w tym miejscu można przypłacić życiem.

Przechowywanie jajek w lodówce nie gwarantuje ich dłużej świeżości. Termin przydatności do spożycia może skończyć się wcześniej niż informuje data na opakowaniu. Vlatka Latke z firmy Space Station ostrzega, że produkty na drzwiach lodówki są wystawiane na ciągłe zmiany temperatury, ponieważ urządzenie jest często otwierane i zamykane.

Stuletnie jajka

Serwis goodhousekeeping.co.uk zaleca, by trzymać nabiał w miejscu, gdzie temperatura jest stała i nie wzrośnie powyżej 20 stopni Celsjusza. Najlepiej wybrać środkową półkę lodówki. W sklepie jaja nie muszą być trzymane w warunkach chłodniczych, ponieważ zapewniona jest tam stała i niska temperatura.

Temperatura na drzwiach jest najwyższa w całej lodówce. Jej nagłe zmiany sprawią, że produkt szybciej się zepsuje – uważa specjalistka Sara Benwell (goodhousekeeping.co.uk).

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Koniecznie należy przechowywać produkt w opakowaniu, aby nie absorbował zapachów i smaków. 

Chińczycy słyną z tego, że jedzą „100-letnie jajka”. W domowych warunkach lepiej tak nie ryzykować. Zjedzenie przeterminowanego nabiału może się skończyć długim "posiedzeniem" w toalecie lub nawet wiecznym odpoczynkiem.

Jak podaje serwis boldsky.com, po 12-15 godzinach od spożycia zbuka można dostać biegunki i nudności. Jeśli produkt zawierał pleśń, prawdopodobnie wystąpią także wysypka i swędzenie. Istnieje także wysokie ryzyko zachorowania na salmonellę i listeriozę.

Salmonella może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak informuje wawalove.pl, podczas jednego z polskich wesel ponad 30 biesiadników zatruło się tą bakterią z rodziny Enterobacteriaceae. Wielu z nich musiało być hospitalizowanych. Pan młody nie przeżył.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze