To mogą być dowody na istnienie świętego Mikołaja. Badacze dokonali niezwykłego odkrycia

Redakcja
07.12.2017  11:57
Naukowcy odkryli prawdopodobnie szczątki św. Mikołaja
Naukowcy odkryli prawdopodobnie szczątki św. Mikołaja Fot: Facebook.com / @Lutherans

Dzieci chyba mają rację.

Ci, którzy wierzą, mogą mieć rację. Tak sugerują najnowsze badania Uniwersytetu Oksfordzkiego. Naukowcy przyznają zgodnie, że święty Mikołaj, który zainspirował legendę był najprawdopodobniej prawdziwą osobą.

Według zespołu badaczy, Święty Mikołaj z Myry zmarł ok. 343 roku. Jak informuje ibtimes.co.uk, zespół zbadał fragment kości miednicy, który ma należeć do świętego i ustalił, że pochodzi on z właściwego Mikołajowi okresu.

Prof. Tom Highami i dr Georges Kazan przyznają, że nie są w stanie zapewnić, że kość należała do Mikołaja, choć sugerują to wyniki badań radiowęglowych na mikroelemencie kości.

Wiele reliktów, które badamy okazują się pochodzić z późniejszego okresu, jednak ten fragment jest najbliższy czasom, które sugeruje historyczne dziedzictwo – mówi Highami. (ibtimes.co.uk)

Analizowana kość pochodziła z kościoła w Lyonie i jest obecnie własnością księdza Dennisa O’Neila z Illinois. Pozostałe relikwie znajdują się w Bazylice di San Nicola w Bari w krypcie pod marmurowym ołtarzem i w Chiesa di San Nicolo al Lido w Wenecji.

Te wyniki zachęcają nas teraz, by wrócić do Włoch i zbadać czy szczątki pochodzą od tej samej osoby – mówi Kazan (ibtimes.co.uk)

Święty Mikołaj miał byćbiskupem w Myrze w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja). Legendy o jego hojności zainspirowały legendę w całej Europie już w VI wieku. Uważa się, że jego imię pochodzi od holenderskiej wersji imienia "Sinterklaas".

 

Przeczytaj więcej
Komentarze