Wulkan Yellowstone wybuchnie znacznie wcześniej. Badacze ostrzegają przed zagładą

Redakcja
13.10.2017  16:11
Yellowstone szykuje się do wybuchu
Yellowstone szykuje się do wybuchu Fot: Wikimedia.org

NASA ma ryzykowny plan ocalenia ludzkości.

Naukowcy od dawna straszyli wybuchem superwulkanu Yellowstone. Erupcja miała nie nastąpić w najbliższym czasie. Jednak specjaliści z Uniwersytetu Stanowego Arizona twierdzą, że kaldera może zagrozić światu znacznie wcześniej niż sądzono. Jak informuje nationalgeographic.com, ludzkość nie przetrwałaby takiej katastrofy.

Superwulkan ostatni raz pokazał swoją niszczycielską potęgę 630 tys. lat temu. Badaczki Hannah Shamloo i Christy Till przeanalizowały skamieniały popiół z poprzednich erupcji. Okazało się, że przed każdą zachodzą określone procesy. Naukowcy byli w błędzie, ponieważ nie trwają one wieki, a zaledwie dekady.

 

Przedwczesna zagłada

W 2013 roku odkryto, że w Yellowstone znajduje się dwukrotnie więcej magmy niż sądzono. Jeśli doszłoby do wybuchu, Stany Zjednoczone zostałyby zmiecione z powierzchni ziemi. Do atmosfery dostałyby się mordercze ilości materiału piroklastycznego, pył pokryłby całą planetę i nastąpiłaby zima wulkaniczna. Życie na Ziemi miałoby małe szanse na przetrwanie.

To zaskakujące jak niewiele czasu potrzeba, by w wulkanie zaszły reakcje powodujące katastrofę. Na razie jest cichy i spokojny, ale może się to nagle zmienić - powiedziała Hannah Shamloo (nationalgeographic.com).

Nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi erupcja. Już teraz naukowcy próbują opóźnić zagładę. NASA zaproponowała ochłodzenie magmy poprzez wykonanie odwiertu o długości 10 kilometrów i wpompowanie wody o dużym ciśnieniu. Jest to ryzykowny plan. Wybuch mógłby zostać wywołany znacznie wcześniej.

Symulacja wybuchu Yellowstone:

Przeczytaj więcej
Komentarze