Złamał prawo obowiązujące dopiero kilka godzin. To efekt nowych przepisów drogowych

Redakcja
02.06.2017  16:46
Policjant na drodze
Policjant na drodze Fot: East News

Warto śledzić zmiany w prawie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Nieznajomość prawa potrafi zaszkodzić każdemu. Od czerwca zmieniły się przepisy drogowe, o których powinni wiedzieć prowadzący pojazdy. Przez brak wiedzy temu kierowcy grozi do 5 lat więzienia.

Podczas czerwcowego poranka szosą mknęło auto marki Rover. Policjanci ze Sławkowic próbowali zatrzymać kierowcę do kontroli, ale ten nie zareagował na pokazywane mu znaki. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli pościg za mężczyzną.

Jak informuje moto.wp.pl, policjanci szybko dogonili samochód. Okazało się, że zatrzymany niedawno stracił prawo jazdy, więc bał się kontroli. Za ucieczkę wcześniej przewidziana była niska kara, ponieważ zdarzenie traktowane było jako wykroczenie. Kierowca mógł spodziewać się mandatu w wysokości do 5 tysięcy złotych lub aresztu do 30 dni, najczęściej kończyło się to grzywną pieniężną.

 

Zmiana prawa od czerwca

Niestety, kierowca nie miał tego dnia szczęścia. Od 1 czerwca 2017 wprowadzono nowy przepis, który zmienia kategorię tego przewinienia. Od teraz za ucieczkę policjantom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, ponieważ niezatrzymanie się do kontroli traktowane jest już jak przestępstwo.

Czerwiec jest także miesiącem innych zmian. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło w życie większe kary dla osób, które kierują pojazdy bez ważnego prawa jazdy. Takich kierowców spotka zakaz prowadzenia pojazdów oraz dwa lata więzienia. Oprócz tego policjanci będą mogli badać alkomatem wszystkie osoby przebywające w samochodzie, jeżeli zachodzi podejrzenie, że mogły kierować pojazdem.

Należy mieć świadomość zmian w prawie drogowym, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Przypadek uciekającego przed policją kierowcy dowodzi tylko, że niewiedza może słono kosztować, a nawet doprowadzić do wieloletniego pozbawienia wolności.

Przeczytaj więcej
Komentarze