Kiedy jest Halloween? Jak obchodzić to święto?

Redakcja
24.10.2017  17:44
Kiedy jest Halloween? Jak obchodzić to święto?
Kiedy jest Halloween? Jak obchodzić to święto? Fot: Pexels.com

Wszystkie informacje w jednym miejscu.

Halloween w Polsce świętuje się stosunkowo od niedawna. Moda na zabawę z upiorami przywędrowała do nas z Zachodu, gdzie jest wieloletnią tradycją. Kraje związane z tradycją przebierania się za różne stwory to: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Kanada i Irlandia.

Halloween 2017 – kiedy jest?

Amerykańskie święto wypada 31 października, tuż przed polskim Wszystkich Świętych. Niektórzy błędnie łączą ze sobą te wydarzenie, które tak naprawdę polegają na czymś zupełnie innym. Na cmentarz wybieramy się dzień później, 1 listopada. W Polsce pierwsze wzmianki o Halloween pojawiły się w latach 90.

 

Przebrania na Halloween

Halloween jest czymś w rodzaju balu przebierańców, w którym uczestniczy nie tylko konkretna grupa osób, ale cała okolica, miasto lub kraj. Dzieci, nastolatkowie i dorośli przebierają się za postaci z bajek, upiorne duchy i różne potwory, aby następnie zbierać słodycze od sąsiadów.

W Polsce do Halloween podchodzi się nieco sceptycznie. Wiele lat temu w podobny sposób świętowaliśmy Dziady, ale świecka tradycja została zatarta przez zwiększającą się popularność katolickiej wiary.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze