Błysk, eksplozja, trzęsienie ziemi. Kosmiczny obiekt napędził ludziom strachu [WIDEO]

Wojciech Kozicki
18.01.2018  15:33
Meteroid Michigan uderzenie
Meteroid Michigan uderzenie Fot: Twitter.com/crispysterl

Nikt nie ostrzegł mieszkańców. 

Rozbłysk na nocnym niebie zmroził krew w żyłach mieszkańcom amerykańskiego stanu Michigan. Usłyszeli potężny huk, a niektórzy myśleli, że to uderzenie pioruna. Jak podała agencja National Weather Service na swoim Twitterze, kilkadziesiąt kilometrów od Detroit prawdopodobnie eksplodował meteoroid.

Obawy Amerykanów nie były bezpodstawne. Wybuch spowodował wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 2.0. Było o włos od tragedii, ponieważ zaledwie 5 kilometrów od centrum uderzenia znajduje się miasto New Haven.

NWS poinformowała, że ta kosmiczna skała poruszała się jak na meteoroid dość powoli. Osiągnęła prędkość zaledwie 45 tys. kilometrów na godzinę. Obiekt wbił się głęboko w atmosferę i eksplodował. Odłamki roztrysnęły się po całej okolicy.

Nie obyło się bez strat. Jeden z kawałków meteoroidu uderzył w dom. Nie wywołał pożaru, ale sytuacja wyglądała groźnie.

Skała z kosmosu uderzyła w dom - napisała Ash na swoim Twitterze.

Bez ostrzeżenia

To kolejny raz, gdy służby i naukowcy przegapili przelot dużego obiektu i nie ostrzegły ludności. Podobnie było w przypadku kosmicznej skały w Czelabińsku. Superbolid o średnicy 17 metrów spowodował ogromne straty w Rosji.

W 2018 roku Ziemię minęła planetoida 2018 AH. Ma ok. 100 metrów średnicy. Odkryto ją jednak dzień po tym jak przeleciała obok planety. Znajdowała się zaledwie 296 tys. kilometrów od niej.

Kula ognia nad Detroid. Nagrała ją moja kamera zainstalowana przy domu - napisał Todd na swoim Twitterze.

Zagłosuj

Czy obawiasz się uderzenia obiektów z kosmosu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze