Chciał powstrzymać kichnięcie. Został z dziurą w gardle

Wojciech Kozicki
16.01.2018  12:55
Nie wolno zatrzymywać kichania
Nie wolno zatrzymywać kichania Fot: East News

Ten nawyk może zabić.

Lepiej nie powstrzymywać kichania, bo może się to skończyć tragedią. Przekonał się o tym mężczyzna z Wielkiej Brytanii. 34-latek zatkał nos oraz usta i wstrzymał powietrze. Powiedział później, że poczuł jakby w spuchniętej szyi „pękały bąbelki”. Pojawił się ból. 

Przyznał się, że nigdy głośno nie kichał. Jego zdaniem to bardzo niehigieniczne i nie chciał nikogo zainfekować. Robił tak od 30 lat – powiedział doktor Wanding Yang z Leicester NHS Trust (CNN.com).

Jak podaje BBC.com, pojechał do szpitala i zdiagnozowano trzaski w okolicy gardła. Badanie rentgenowskie wykazało, że pęcherzyki powietrza dostały się do mięśni i tkanki łącznej w przestrzeni zagardłowej. W szyi miał dziurę, a na prześwietleniu były widoczne smugi powietrza.

Powstrzymywanie kichanie niezdrowe
Powstrzymywanie kichanie niezdrowe Fot: Twitter.com/The Independent

Zatrzymać huragan

Życiu mężczyzny nie zagrażało niebezpieczeństwo. Yang powiedział, że otwór był niewielki. Obyło się także bez interwencji chirurgicznej. Spędził jednak w szpitalu 2 tygodnie.

Serwis krokdozdrowia.com do zdrowia ostrzega, że powstrzymywanie kichania jest szkodliwe. Narasta wówczas ciśnienie powietrza w drogach oddechowych. Opuszcza ono ciało nawet z prędkością 120 kilometrów na godzinę.

Wstrzymywanie „huraganu” grozi pęknięciem naczyń krwionośnych i żył. W organizmie zostają również bakterie, które powinny zostać wyrzucone na zewnątrz.

Jest to odruch natury reakcyjnej (tzn. spowodowany przez konkretną sytuację) o charakterze konwulsyjnym, czyli ma postać nagłego skurczu mięśni klatki piersiowej i przepony mającego na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających w nich drażniących substancji lub ciał obcych – informuje serwis krokdozdrowia.com.

To nie pierwszy przypadek, gdy powstrzymywanie się od kichnięcia doprowadziło do urazów. Lekarzom znane są przypadki uszkodzenia ucha środkowego, pęknięcia bębenków i infekcji narządu słuchu.

kichnięcie
Zagłosuj

Czy powstrzymujesz kichanie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze