Stracono kontrolę nad chińską stacją kosmiczną. Wiadomo, kiedy uderzy w Ziemię

Wojciech Kozicki
02.01.2018  13:13
Stacja kosmiczna Tiangong
Stacja kosmiczna Tiangong Fot: East News

Może spaść na zaludniony obszar, a towarzyszyć jej będzie deszcz toksycznej benzyny.

Stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac) rozpoczęła pracę w 2011 roku. Ostatnią misję zakończyła 5 lat później. Od tamtej pory agencja kosmiczna nie ma z nią kontaktu i krąży po ziemskiej orbicie bez kontroli. W końcu nadszedł czas, by spadła.

Zderzenie z planetą nastąpi w pierwszym kwartale 2018 roku, być może w marcu. Jak podaje theguardian.com, dokładna data nie jest jednak znana. Nie udało się także precyzyjnie ustalić w którym miejscu spadnie 8,5-tonowy satelita.

Chińska stacja kosmiczna spadnie
Chińska stacja kosmiczna spadnie Fot: Twitter.com/Science Newz

Deszcz chemikaliów

Zdaniem chińskich naukowców, ludzie mogą spać spokojnie. Prawdopodobieństwo uderzenia w zaludniony teren wynosi 1 do 10000. Obiekt zapewne spocznie w oceanie. Jego znaczna część spali się w atmosferze, ale nawet 100-kilogramowe elementy mogą przetrwać i spaść komuś na głowę.

Obecnie znajduje się na wysokości ok. 300 kilometrów w gęstej atmosferze. Ryzyko rozpadnięcia się jest wysokie – uważa astrofizyk Jonathan McDowell (www.theguardian.com).

Kolizja to nie jedyny problem. Urządzenie jest napędzane niebezpiecznym paliwem, w tym hydrazyną. Ta substancja jest łatwopalna i bardzo trująca. Stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Internauci śledzą trasę stacji kosmicznej. Można podejrzeć jej aktualne położenie na stronie N2YO.com, pod tym linkiem. Okazuje się, że Tiangong-1 przemieszcza się nad kontynentami. Przykładowo, SS_AR Aleppo poinformowało o przelocie obiektu nad zamieszkałym miastem.

parasol minionki
Przeczytaj więcej
Komentarze