Diabelska asteroida leci w kierunku Ziemi. Przypomina trupią czaszkę

Wojciech Kozicki
28.12.2017  13:39
Asteroida czaszka
Asteroida czaszka Fot: JOSÉ ANTONIO PEÑAS / SINC

To może być "martwe" ciało niebieskie.

Nietypowa skała została odkryta w 2015 roku, gdy przelatywała obok Ziemi. Wkróce zjawi się ponownie. Jej fachowa nazwa to 2015 TB145 . Potocznie nazywa się ją jednak „Halloween”, ponieważ widać na niej poczerniały wzór przypominający trupią czaszkę.

Jak informuje time.com, asteroida ma kształt spłaszczonej elipsoidy i prawdopodobnie jest „martwą” kometą. Straciła jednak lotne związki. Ma maksymalnie 700 metrów. Gdyby taki obiekt uderzył w planetę, doprowadziłby do globalnej katastrofy. Ziemianie mogą jednak spać spokojnie.

Nawiedzona asteroida powróci w 2018 roku - ostrzegł na swoim Twitterze Ken Rutkowski.

Ogromny dystans

Diabelska skała poprzednim razem przeleciała jedynie 486 tys. kilometrów od Ziemi. Znalazła się tuż za orbitą Księżyca. Ponownie będzie można obserwować ją „z bliska” na początku listopada 2018 roku. Okres jej obiegu to 1112 dni.

Tym razem ludzkość nie ma powodów do obaw. Jak twierdzi Pablo Santos-Sanz z Institute of Astrophysics of Andalusia, od zagłady będzie ją dzielił dystans 105 razy większy niż odległość między Ziemią, a Księżycem. 

Sanz zapowiada, że naukowcy zamierzają zbadać kosmicznego gościa w Układzie Słonecznym. Chcą uzyskać dane, które poszerzą ich wiedzę o podobnych kosmicznych obiektach.

Diabelska asteroida leci w kierunku Ziemi:

Przeczytaj więcej
Komentarze