Energetyki tylko dla dorosłych? Eksperci chcą ograniczenia sprzedaży

Magdalena Kulej
16.01.2018  13:30
Eksperci chcą ograniczenia sprzedaży napojów energetycznych.
Eksperci chcą ograniczenia sprzedaży napojów energetycznych. Fot: East News

Moc, energia i problemy.

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w kanadyjskim Ontario zbadali wpływ napojów energetycznych na zdrowie, a ich wyniki są co najmniej niepokojące. Jak podaje thesun.co.uk, ponad połowa przebadanej młodzieży doświadczyła w rezultacie negatywnych skutków spożycia energetyków.

Profesorzy przebadali 2,055 młodych Kanadyjczyków w wieku od 12 do 24 lat. Aż 24,7% z nich zgłosiło przyspieszone bicie serca, a 24,1% - problemy z zasypianiem. Niemal 18% przebadanych uskarżało się na bóle głowy, w 5% przypadków odnotowano wymioty i biegunkę. W nielicznych przypadkach zaobserwowano bóle w klatce piersiowej, a nawet objawy padaczki.

Szok

Jest oczywiste, że tego typu napoje mają gorszy wpływ na nasze zdrowie niż kawa. Wpływają na to zawarte w nich składniki, ale też sposoby, w jakie te płyny są spożywane, czyli np. w połączeniu z alkoholem lub podczas aktywności fizycznej - powiedział David Hammond z Uniwersytetu w Waterloo, który kierował badaniami. (thesun.co.uk)

Eksperci podkreślają, że energy drinki zawierają zwykle 80 mg kofeiny na 100 ml napoju. To niemal tyle samo, co 3 puszki Coca-Coli albo filiżanka kawy.

Profesora Hammonda martwi więc łatwa dostępność tak szkodliwych napojów. Wyniki przeprowadzonych testów przekonały badaczy, że ograniczenie sprzedaży tego typu napojów dzieciom i młodzieży jest konieczne. 

Zagłosuj

Czy uważasz, że w Polsce powinno się ograniczyć dostęp do energetyków?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze