Gromee, Future Folk, Maja Hyży i inni. Wiadomo, kto powalczy o wyjazd na Eurowizję

Magdalena Kulej
09.02.2018  12:06
Eurowizja 2018
Eurowizja 2018 Fot: East News

Ktoś z nich zaśpiewa w Lizbonie.

Już w marcu polscy miłośnicy muzyki zasiądą przed telewizorami, by śledzić zmagania wykonawców, którzy zakwalifikowali się do Krajowych Eliminacji Eurowizji. Artyści staną w szranki o wyjazd do Portugalii na antenie Telewizji Polskiej.

W tym roku komisja kwalifikacyjna otrzymała rekordową liczbę ponad 250-ciu zgłoszeń, a wiadomość o nazwiskach zakwalifikowanych przesunięto o dwa dni. 

Kto wystąpi w Krajowych Eliminacjach Eurowizji?

Na opublikowanej właśnie przez TVP liście „Finalists of the Krajowe Eliminacje 2018” znalazło się 10 artystów.

  • Saszan – "Nie chcę ciebie mniej"

23-latka z Żyrardowa, Roksana Pindor, rozpoznawalność zyskała dzięki coverom publikowanym w serwisie Youtube. Swój debiutancki album pt. "RSP" wydała w 2014 roku. Płyta szybko znalazła się na 2. miejscu listy OLiS. Wokalistka wystąpiła też w muzycznym show "Celebrity Splash", gdzie dotarła do finału.

  • Monika Urlik – "Momentum"

Wokalistka znana jest przede wszystkim z udziału w programie „The Voice of Poland”, gdzie wystąpiła w 2011 roku i dotarła aż do finału. Trzy lata później wydała swój pierwszy album, "Nikt nie wie". Piosenkę o tym samym tytule odtworzono w serwisie Youtube ponad 2,5 miliona razy.

  • Isabel Otrebus – "Delirium"

Isabel to młoda, 19-letnia wokalistka polskiego pochodzenia, która od urodzenia mieszka jednak w Szwecji. Polakom dała się poznać w 2014 roku, gdy wystąpiła w siódmej edycji programu "Mam talent!" 

  • Ifi Ude – "Love is stronger"

Ifi to kolejna wokalistka, której kariera nabrała rozpędu po udziale w telewizyjnym programie. Polsko-nigeryjska piosenkarka wystąpiła w trzeciej edycji "Must Be The Music. Tylko muzyka", gdzie doszła do półfinału. W 2014 roku została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii muzyki rozrywkowej.

  • Future Folk – "Krakowiacy i górale"

Ten innowacyjny projekt jest jednym z największych odkryć na polskiej scenie muzycznej. Grupa łączy muzykę taneczną z góralszczyzną, bo to z tamtych stron pochodzą członkowie zespołu: Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin. O nowoczesne brzmienie dba Matt Kowalsky.

  • Gromee feat. Lukas Meijer – "Light me up"

Pochodzący z Krakowa Gromee to jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów muzycznych w kraju. Jednymi z jego największych hitów, które opanowały polskie dyskoteki, to "Without You" i "Spirit" z udziałem znanej piosenkarki Mahan Moin.

  • Marta Gałuszewska – "Why don’t we go"

22-latka z Elbląga zasłynęła dzięki udziałowi w "Voice of Poland", gdzie oczarowała jurorów swoim wykonaniem hitu "I See Fire" i śpiewająco wygrała ósmą edycję programu. Marta już wtedy jako liderka koncertowała z zespołem "Divergent". 

  • Pablosson – "Sunflower"

Na występ tego artysty widzowie będą prawdopodobnie czekać najbardziej. Jego pseudonim jest jeszcze zagadką, ale niewykluczone, że okaże się jedną z największych eurowizyjnych niespodzianek.

  • Maja Hyży – "Skin"

Rozpoznawalność przyniósł jej udział w trzeciej edycji programu "X-Factor". Wokalistka zdobyła sympatię wszystkich jurorów i tysięcy osób przed telewizorami. W 2015 roku wydała album "W Chmurach", który również zyskał spore uznanie publiczności.

  • Happy Prince – "Don’t let go"

"Wesoły książę" to kolejna zagadka w polskiej sceny muzycznej, jednak kandydujący do konkursu utwór już wkrótce powinien okazać się w sieci.

Kiedy wybierzemy reprezentanta na Eurowizję?

Transmisja krajowych eliminacji odbędzie się 3 marca o godz. 21.30 za pośrednictwem TVP1. Szczęśliwiec wybrany tego wieczora przez widzów i konkursowe jury wystąpi na scenie 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie w maju 2018 roku.

Muzyczny reprezentant Polski zaśpiewa w drugim dniu konkursu. Tego dnia na scenie pojawią się też m.in. wykonawcy z Danii, Ukrainy i Rosji, Szwecji i Norwegii, Łotwy czy Australii. Finał, jak każdego roku, może oglądać nawet 600 milionów widzów

Zagłosuj

Będziesz oglądać Eurowizję?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze