Homoseksualna nauczycielka wzięła ślub. Została zwolniona "z konieczności"

Magdalena Kulej
13.02.2018  10:04
Ślub Jocelyn Morffi.
Ślub Jocelyn Morffi. Fot: facebook.com / Dane.B.McFadhen

Nie jest w stanie dbać o duchowy rozwój dziecka.

Jocelyn Morffi z Miami na Florydzie pracowała w Szkole Katolickiej im. Świętych Piotra i Pawła, gdzie zajmowała się pierwszą klasą. Niestety pracę straciła, gdy wyszło na jaw, że kobieta zawarła homoseksualne małżeństwo. Jak podaje nypost.com, Morffi została zwolniona dosłownie dzień po opublikowaniu na Facebooku zdjęć z ceremonii.

W ten weekend poślubiłam miłość mojego życia i w efekcie straciłam pracę – napisała w sieci. (nypost.com)

W ich oczach nie jestem dobrym katolikiem przez to, jakiego wyboru partnera dokonałam – dodała. (nypost.com)

Nauczycielka zdecydowała się ukryć opublikowane w sieci zdjęcia, ale dyrekcja nie cofnęła swojej decyzji. 

Pedagog z powołania

Morffi była jedną z najbardziej lubianych pedagogów w szkole, o czym świadczyła m.in. grupa niemal dwudziestu oburzonych rodziców, która złożyła skargę i domagała się od dyrekcji szczegółowych wyjaśnień. Tych jednak nie otrzymali.

Byliśmy wyjątkowo wściekli. Potraktowali ją jak przestępcę i nawet nie pozwolili jej zabrać rzeczy z klasy – powiedziała Cintia Cini, matka jednego z uczniów zwolnionej nauczycielki. (nypost.com)

Rodzice uczniów nie zdawali sobie sprawy, że Morffi jest lesbijką, ale jej orientacja nie stanowi dla nich żadnego problemu.

To, na co zwracaliśmy uwagę, to sposób, w jaki uczyła i dbała o nasze dzieci. A ta kobieta była zdecydowanie jednym z najlepszych nauczycieli – dodała Cini. (nypost.com)

Nigdy nie narzucała swoich osobistych przekonań innym. Po prostu robiła wszystko z sercem. Jest niesamowitą nauczycielką – powiedziała inna matka, Samantha Mills. (nypost.com)

W odpowiedzi na liczne skargi rodzice otrzymali oficjalny list od dyrekcji szkoły, w którym to jednak nie została podana ostateczna przyczyna zwolnienia nauczycielki. 

Jocelyn Morffi została zwolniona pierwszego dnia po powrocie do pracy.
Jocelyn Morffi została zwolniona pierwszego dnia po powrocie do pracy. Fot: facebook.com / Jocelyn Morffi

Zwolnienie z konieczności

Choć nie wyjaśniono powodu wypowiedzenia umowy, dyrekcja nazwała decyzję trudną i konieczną. Na komentarz zdecydowała się jednak rzeczniczka archidiecezji w Miami, Mary Ross Agosta.

Odpowiedzialnością nauczyciela w katolickiej szkole jest dbanie o duchowy rozwój dziecka. W każdej instytucji są pewne reguły i procedury, których należy się trzymać. Jeżeli ktoś nie stosuje się do obowiązujących zasad, wtedy nie mamy wyboru  – wyjaśniła Agosta. (nypost.com)

Małżeństwa jednopłciowe zostały zalegalizowane na Florydzie w 2015 roku. Niestety korzystając ze swojego prawa i zawierając związek z osobą tej samej płci, Morffi złamała reguły szkoły. Zdaniem archidiecezji nie jest zdolna do duchowego kształcenia dzieci.

Nauczycielka pracowała w tej szkole 7 lat. Nie tylko zajmowała się pierwszą klasą, ale też trenowała drużynę koszykówki i prowadziła grupę wolontariuszy, którą zabierała w weekendy do Miami, by rozdawać posiłki bezdomnym. Morffi zapowiedziała, że będzie z dumą kontynuować swoją dodatkową działalność. 

Grupa wolontariuszy teachhope70x7, którą prowadzi zwolniona nauczycielka.
Grupa wolontariuszy teachhope70x7, którą prowadzi zwolniona nauczycielka. Fot: instagram.com / @teachhope70x7
Zagłosuj

Czy zgadzasz się z decyzją dyrekcji szkoły?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze