Kelner wyrzucił ją z restauracji, bo karmiła piersią dziecko. Sąd zmienił wyrok

Magdalena Kulej
15.12.2017  14:10
Kelner wyrzucił ją z restauracji, bo karmiła piersią dziecko. Sąd zmienił wyrok
Kelner wyrzucił ją z restauracji, bo karmiła piersią dziecko. Sąd zmienił wyrok Fot: Marianna Osko / East News

Restaurator słono zapłaci za panujące w lokalu zasady.

Krytyka wobec matek karmiących dzieci w miejscach publicznych w ostatnich latach drastycznie się nasiliła. Choć wielu uznaje to zachowanie za odruch naturalny, są też tacy, którzy uważają je za wulgarne i niesmaczne.

Tak właśnie uznał kelner jednej z sopockich restauracji. Tym samym stał się bohaterem jednej z najgłośniejszych spraw dotyczących publicznego karmienia piersią. 

Jak podaje portal fakt.pl, trzy lata temu 28-letnia dziś Liwia Małkowska z Gdańska udała się z mężem i córeczką do restauracji La Marea w Sopocie. Gdy dziewczynka zaczęła płakać, matka chciała ją nakarmić.

Wyjęłam ją z wózka, usadziłam na kolanach i zaczęłam rozpinać bluzkę. Podszedł do mnie kelner i zwrócił mi uwagę, żebym tego nie robiła. Wskazał mi toaletę i powiedział, że tam mogę nakarmić swoje dziecko, bo kierownictwo nie pozwala tego robić na Sali – opowiadała Liwia. (onet.pl)

Nie zgodziła się na warunki kelnera, więc musiała opuścić lokal. Urażona matka wytoczyła restauratorowi proces, ale sąd pierwszej instancji oddalił powództwo uznając, że nie doszło do dyskryminacji, tylko do uwzględnienia przez kelnera próśb klientów restauracji. 

Portal onet.pl informuje, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił w czwartek ten wyrok. Restaurator ma wypłacić Małkowskiej 2 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosić ją na łamach lokalnej prasy. 

Cieszę się, że sąd przyznał mi rację, i stwierdził, że mówiłam prawdę. Wcześniej niektórzy ludzie w internecie zarzucali mi kłamstwo, spotkałam się z "hejtem". Na szczęście było też wielu ludzi, którzy mnie wspierali – mówi matka. (onet.pl)

Liwia jest przekonana, że wyrok sądu ma szansę zmienić podejście ludzi do karmienia piersią w miejscach publicznych. Decyzją sądu z dumą podzielił się w sieci prowadzący sprawę Krzysztof Śmiszek, partner Roberta Biedronia i prawnik reprezentujący Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Krzysztof Smiszek Facebook
Krzysztof Smiszek Facebook Fot: Facebook.com / Krzysztof Smiszek
Liwia Małkowska w sądzie
Liwia Małkowska w sądzie Fot: East News / PiotrHukalo
Ewa Małkowska w sądzie
Ewa Małkowska w sądzie Fot: East News / PiotrHukalo
Przeczytaj więcej
Komentarze