Kierowca ciężarówki chciał oszukać system. Zasnął za kółkiem i doszło do wypadku

Wojciech Kozicki
13.12.2017  10:51
Wypadek i holowanie ciężarówki
Wypadek i holowanie ciężarówki Fot: Gitd.gov.pl

Jechał i "odpoczywał" jednocześnie.

8 grudnia ok. godziny 7 rano kierowca ciężarówki należącej do polskiego przewoźnika zasnął za kierownicą. Pojazd wylądował w rowie na odcinku drogi krajowej 92 w Chełmnie. Zauważył go partol Sekcji Wielkopolskiej Wydziału Mobilnych Jednostek Kontrolnych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Okazało się, że kierowca od 3 godzin jechał bez wymaganego odpoczynku. Znalazł sposób, by oszukać tachograf.

Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, ciężarówka wyjechała z ładunkiem z miejscowości Wysokie Mazowieckie. Kierowca do godziny 3 w nocy prowadził legalnie. Później przyczepił magnes do impulsatora skrzyni biegów. Do godzin 7 rano rejestrowany był odpoczynek w pojeździe, a mężczyzna pokonał 200 kilometrów. 

Samochód ciężarowy z naczepą został wyciągnięty z rowu późnym popołudniem przez specjalistyczny pojazd pomocy drogowej. Na czas jego usunięcia z pasa drogowego inspektorzy ITD wspólnie z policjantami i strażakami zamknęli odcinek drogi krajowej, kierując samochody tymczasowym objazdem - poinformował GITD na swojej stronie internetowej.

Wypadek i holowanie ciężarówki
Wypadek i holowanie ciężarówki Fot: Gitd.gov.pl

Kara za oszustwo

Kierowca przeżył wypadek, ale ucierpiał jego portfel. Przyznał się do winy. Dostał mandat w wysokości 200 złotych za nierejestrowanie wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Otrzymał również zakaz dalszej jazdy do momentu odebrania 9 godzin odpoczynku dobowego.

Jego pracodawcy również się oberwało. Wszczęto postępowanie administracyjne. Uznano, że nie prowadził odpowiedniego nadzoru nad kierowcą i dopatrzono się braku legalizacji tachografu cyfrowego.

To nie pierwszy tego przypadek w Polsce. 1 grudnia inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali ciężarówkę wiozącą części z Polski do Holandii. Do tachografu domontowano urządzenie elektroniczne, które zakłócało jego pracę. Fałszowano w ten sposób rzeczywisty czas pracy kierowców.

Kierowca Tira zasnął za kierownicą
Kierowca Tira zasnął za kierownicą Fot: Gitd.gov.pl
Przeczytaj więcej
Komentarze