Koledzy gnębili ucznia, bo był gejem. Sąd ukarał szkołę

Wojciech Kozicki
14.12.2017  12:09
Gnębili geja w szkole
Gnębili geja w szkole Fot: East News

Rówieśnicy nazywali go "pedofilem" i rzucali w niego gumkami.

Nastoletni Jakub Lendzion to absolwent Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Warszawie. Przyznał się, że jest gejem, a rówieśnicy zmienili z tego powodu jego życie w piekło. Poinformowała o tym Kampania Przeciw Homofobii działająca na rzecz osób LGBT, której był później pracownikiem.

Na walentynki Jakub otrzymał kartkę z napisem „zakaz pedałowania”. Na stronach startowych szkolnych komputerów ustawiono zdjęcie mężczyzn uprawiających ze sobą seks. Podpisano go nazwiskiem Jakuba. Nazywano go „pedałem”, „ciotą” i „pedofilem”. Obrzucali go także resztkami owoców, kamieniami, długopisami i gumkami.

Okazało się, że sytuacja była zgłaszana nauczycielom. O problemie wiedziała również dyrekcja placówki. Nie przedsięwzięto jednak żadnych działań i koszmar Jakuba trwał nadal. 3 lata po ukończeniu szkoły Jakub postanowił walczyć o swoje prawa

Sąd wydał wyrok

Sąd Okręgowy przyznał mu rację, jednak placówka edukacyjna odwołała się od wyroku. Przegrała także w drugiej instancji. Warszawski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok. Jego zdaniem doszło do naruszenia dóbr osobistych skarżącego.

Używanie wulgaryzmów takich jak „pedał, ciota, homoś, pedofil, pedzio“ nie jest przejawem realizacji wolności słowa, czy prawa do krytyki, lecz poniżającym, wyszydzającym i szkalującym godność człowieka zachowaniem, nie mającym żadnego racjonalnego usprawiedliwienia – sąd uzasadnił wyrok (kph.org.pl).

Szkoła nie miała wyjścia. Na swojej stronie internetowej musiała opublikować przeprosiny.

Szkoła przeprasza Jakuba Lendziona
Szkoła przeprasza Jakuba Lendziona Fot: zsgh.edu.pl

Adwokat Jakuba Paweł Knut powiedział, że to pierwszy w historii polskiego sądownictwa wyrok za brak przeciwdziałania homofobii wśród uczniów.

To uwolnienie się od przeszłości. Dużo emocji kosztowały mnie dwa ostatnie semestry. Nie ja byłem problemem tej szkoły, a moje oczekiwania wobec jej kadry były jak najbardziej uzasadnione. Bagatelizowanie problemu nie może być odpowiedzią szkoły na homofobię. Mam nadzieję, że to będzie ważnym sygnałem dla innych szkół, które borykają się z homofobiczną przemocą– powiedział Jakub (kph.org.pl).

Kampania Przeciw Homofobii, powołując się na dokument „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” zwróciła uwagę, że ok. 70 procent osób o odmiennej orientacji seksualnej zostało dotkniętych przemocą motywowaną uprzedzeniami. Najczęściej są to wyzwiska (64 procent) i groźby (34 procent). Kilkanaście procent badanych doświadczyło również przemocy seksualnej i fizycznej.

Zagłosuj

Czy sąd słusznie ukarał szkołę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze