Kolejna tajemnica wyszła na jaw. Bałtyk odsłonił niezwykłe znalezisko

Magdalena Barszczak
03.01.2018  11:27
Bałtyk po raz kolejny odsłonił tajemnicę. Niezwykłe znalezisko
Bałtyk po raz kolejny odsłonił tajemnicę. Niezwykłe znalezisko Fot: Facebook.com/mhzk.eu

Sztormy sprawiły, że znów odkryto sekrety przeszłości.

Nad Bałtykiem w okolicy Dziwnówka odkryto betonowe bunkry. To nie pierwszy i nie ostatni raz, kiedy z klifów "wystają" pamiątki przeszłości - można przeczytać na profilu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej na Facebooku.

Znaleziska odkryto między Dziwnówkiem a Łukęcinem. To prawdopodobnie jedna z 11 baterii fortecznych wybudowanych wzdłuż polskiego wybrzeża. Jak podaje muzeum, znaleziska służyły obronie przed desantem nieprzyjaciela w okresie zimnej wojny.

Polskie wybrzeże unikalne

Pracownicy Muzeum Ziemi Kamieńskiej zwracają uwagę, że to nie pierwszy raz, gdy morze odsłania swoje tajemnice.

Uważamy, że ze względu na dynamiczne zmiany w linii brzegowej spowodowanej falowaniem wód Bałtyku należałoby monitorować klify, w których każdego roku odsłaniane są różne historyczne obiekty. To się dzieje na całej długości polskiego wybrzeża. Chyba nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, gdzie te zmiany są tak widoczne - piszą na Facebooku.

Co roku morze odkrywa nie tylko bunkry, ale również osady, cmentarzyska i inne zabytki archeologiczne, m.in. odkrytą w zeszłym roku rogową motykę sprzed około 6 tys. lat, róg wymarłego już tura czy tajemniczy drewniany obiekt inkrustowany tzw. triskelionem.

Bałtyk odsłonił swoje tajemnice:

Przeczytaj więcej
Komentarze