Koniec z piciem „pod chmurką” i w nocy. Kupno alkoholu po zmroku będzie graniczyło z cudem

Magdalena Kulej
12.01.2018  14:28
Picie na nowych zasadach.
Picie na nowych zasadach. Fot: Damian Klamka / East News

W plenerze już człowiek nie zabaluje.

Sejm zaakceptował 10 stycznia poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, dotyczą one m.in. zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem ogródków piwnych.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ma umożliwić gminom ograniczenie dostępności alkoholu. Pomoże w tym zredukowanie liczby koncesji na sprzedaż wszelkich trunków.

To spora zmiana, bo do tej pory nie uwzględniano napojów zawierających do 4,5 proc. Ograniczenia mogą też dotyczyć konkretnych dzielnic czy osiedli, co ma rozwiązać problem związany z "koncentracją dużej liczby punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu”.

Piwko

Nocna prohibicja

Nowela daje też gminom możliwość ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00 – 6:00. Gminy będą jednak miały możliwość odstępstwa od tego zakazu. Rada może podjąć taką decyzje, jeśli uzna, że dostępność alkoholu nie będzie zakłócała bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Zmiany uderzą też w miłośników piwa "pod chmurką". Obecnie nielegalne picie alkoholu obejmuje jedynie takie miejsca jak parki, place i ulice, wkrótce w życie wejdzie generalny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Ustawa oczekuje na podpis prezydenta.

Zagłosuj

Czy całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze