Szokujące wyznanie księdza podczas mszy. Parafianie zaniemówili

Magdalena Barszczak
21.12.2017  09:08
Ksiądz zdradził, że jest gejem. Zaskakująca reakcja parafian
Ksiądz zdradził, że jest gejem. Zaskakująca reakcja parafian Fot: Facebook.com/stbernadettemilw

Tego się nie spodziewali.

Rzymskokatolicki ksiądz z parafii św. Bernadetty w amerykańskim Milwaukee miał dosyć życia w ukryciu. Podczas niedzielnej mszy zdobył się na odważne wyznanie. Setki wiernych zgromadzonych w kościele usłyszały, że jest homoseksualistą – informuje portal CBS58.com.

Zdecydowałem się na to, by nie ukrywać, że jestem księdzem gejem żyjącym w celibacie – oznajmił parafianom Gregory Greiten. (CBS58.com)

Amerykanin, który od sześciu i pół roku pełni posługę w Milwaukee, postanowił „wyjść z szafy” po latach milczenia. O tym, że jest homoseksualistą, powiedział tylko matce. Miał wtedy 24 lata. O swojej orientacji nie mówił otwarcie, ponieważ już wtedy wiedział, że zostanie księdzem. Ze swojej tajemnicy nie był jednak dumny.

Stałem przy oknie i dosłownie chciałem wyskoczyć z piątego piętra na beton. To był fatalny czas – wspomina duchowny. (CBS58.com)

Przełom

Teraz, w wieku 50 lat, jego  myślenie się zmieniło. Sam pomaga wielu osobom, które mają problemy z tożsamością, więc postanowił się otworzyć. Parafianie podeszli do wyznania Greitena z akceptacją i zrozumieniem. Mało tego, urządzili mu owację na stojąco.

Podziwiam go bardzo za to, że jest wierny sobie i wierny Bogu - powiedziała Nancy Kornfield, jedna z parafianek. (CBS58.com)

Jest uprzejmy, opiekuńczy i współczujący, a jego orientacja seksualna nie ma dla mnie znaczenia - komentowała Margaret Thorn. (CBS58.com)

Po ogłoszeniu długo skrywanego sekretu amerykański ksiądz odetchnął z ulgą. Jak twierdzi, czuje się teraz o wiele bardziej wolny niż wcześniej. Krok Greitena spotkał się również z życzliwością kościelnych hierarchów.

Tak jak naucza Kościół, osoby odczuwające pociąg do tej samej płci muszą być traktowane ze zrozumieniem i współczuciem. Jako kapłani, którzy złożyli obietnicę celibatu, wiemy, że co tydzień w naszych ławach siedzą ludzie, którzy zmagają się z kwestią homoseksualizmu – mówił arcybiskup Milwaukee Jerome Listecki. (CBS58.com)

W artykule dla „National Catholic Reporter” kapłan zaznaczył, że ujawnił swoją orientację seksualną, by być wzorem dla innych. Powiedział, że chce przełamać milczenie duchowieństwa w sprawie homoseksualistów i „oddać innym duchownym ich własny głos”.

Amerykański ksiądz wyznał, że jest gejem:

Przeczytaj więcej
Komentarze