Ktoś z nich właśnie stracił portfel. Rusza kampania przeciw kieszonkowcom

Magdalena Kulej
15.12.2017  13:02
Rusza kampania przeciw kieszonkowcom
Rusza kampania przeciw kieszonkowcom Fot: materiały prasowe / MPK Łódź

Czas na polowanie na rabusiów.

Wystarczy chwila nieuwagi, by z autobusu wysiąść uboższym o portfel czy telefon. Kieszonkowi specjaliści mają na to swoje sposoby, a najnowsza kampania społeczna rozszyfrowuje je krok po kroku. 

Łódzki przewoźnik miejski wspólnie z Policją ruszyli z kolejną odsłoną akcji „Bądź czujny! Kieszonkowcy nie śpią”.

Kampania odbywa się od 2014 roku i przynosi rezultaty. Od tamtej pory liczba kradzieży kieszonkowych w łódzkich autobusach spadła z ponad 700 do 120 rocznie.

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi, w nową odsłonę kampanii zaangażowali się seniorzy z koła teatralnego i licealiści z klas mundurowych współpracujących z łódzką Policją.

Przygotowaliśmy kilka różnych nagrań. Na każdym widać inny typ kradzieży - tłumaczy Sebastian Grochala, rzecznik MPK i pomysłodawca projektu. (tvn24.pl)

„Na wejście/wyjście”

Jak podaje MPK, w ostatnim roku do kieszonkowych kradzieży dochodziło najczęściej podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Złodziej wyjmuje zdobycz mijając się z ofiarą w zatłoczonym przejściu.

„Na smartfona”

Twórcy kampanii zwracają szczególna uwagę osobom mającym w zwyczaju korzystać z telefonu podczas podróży. Pasażer pochłonięty swoim smartfoniem to ostatnio jeden z najłatwiejszych celów.

„Na bagaż”

Kieszonkowcy często wybierają na swoją ofiarę osobę załadowaną torbami, która nie będzie w stanie ich wszystkich kontrolować.

„Na tłok”

Tworzenie sztucznego tłumu wokół swojego celu to ich specjalność. Działają w grupach i niczym się nie wyróżniają. Aranżują przypadkowe potrącenie, by bez trudu i podejrzeń okraść pasażera. 

Twórcy kampanii apelują o więcej czujności, obserwowanie otoczenia i trzymanie wartościowych przedmiotów w bezpiecznych i trudnych do przecięcia miejscach. Wierzą, że w tym roku jeszcze bardziej uda im się wyczulić pasażerów na zagrożenie ze strony złodziei kieszonkowych.

Przeczytaj więcej
Komentarze