Kultowy magazyn dla młodzieży znika z rynku. Wychowały się na nim tysiące nastolatków

Magdalena Barszczak
29.12.2017  09:38
"Bravo" znika z rynku po 26 latach
"Bravo" znika z rynku po 26 latach Fot: Facebook.com/Twoje.BRAVO

To koniec pewnej epoki.

"Bravo" - młodzieżowy dwutygodnik, który wychował rzesze nastolatków, znika z rynku po 26 latach. W środę 27 grudnia ukazał się ostatni numer pisma. Wydawnictwo Bauer oficjalnie zmianę tłumaczy „zmianami preferencji i sposobu konsumpcji mediów grupy docelowej”.

Według informacji portalu wirtualnemedia.pl chodzi o duże spadki sprzedaży pisma. We wrześniu wynosiła ona 11 622 egzemplarzy. Dla porównania w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku było to 27 731 egzemplarzy, a w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku - 61 835. W ostatniej wersji dwutygodnik liczył 40 stron i kosztował 2,99 zł.

Decyzja wydawcy związana jest z jednej strony ze zmianami preferencji i sposobu konsumpcji mediów grupy docelowej, a z drugiej strony ze strategią opartą na dywersyfikacji segmentu poprzez wprowadzanie tematycznie profilowanych magazynów („Tube News”) i wydań specjalnych („Bravo Sport poleca: Białoczerwoni!”) - przekazał Wirtualnym Mediom dyrektor public relations w Wydawnictwie Bauer Maciej Brzozowski.

Wiedza o życiu

W dobie internetu prasa kolorowa dla młodzieży straciła rację bytu. Kiedyś nastolatkowie czerpali z takich magazynów trudno dostępną wiedzę o związkach czy seksie. Teraz wszystko, o czym nie mogą porozmawiać z rodzicami, znajdą w sieci. W 2016 roku Bauer wycofał także inne popularne na początku XXI wieku pisma, takie jak „Twist”, „Fun Club” czy „Bravo Girl”.

"Bravo" to ikona dla młodzieży wychowanej w latach 90. Młodzi Polacy wieszali na ścianach plakaty z wizerunkami ulubionych piosenkarzy. Dla wielu z nich czasopismo, działające w oparciu o format niemiecki, było oknem na Zachód. Pierwszy numer "Bravo" ukazał się w Polsce w 1991 roku.

Magazyn był nieocenionym źródłem wiedzy o muzyce i popkulturze. Dostarczał też informacje ze świata filmu i telewizji. Tysiące Polaków czekały regularnie na fotostory o życiu nastolatków, psychotesty czy porady seksuologiczne.

Zagłosuj

Czy będzie ci brakować "Bravo"?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze