Lekarz zapładniał pacjentki swoim nasieniem. Pozostanie bezkarny

Wojciech Kozicki
20.12.2017  12:00
Ginekolog zapładniał pacjentki
Ginekolog zapładniał pacjentki Fot: East News

Jest ojcem co najmniej 23 dzieci.

Donald Cline to 79-letni emerytowany ginekolog z Indianapolis w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat leczył kobiety z niepłodności. W stan spoczynku przeszedł w 2009 roku. Przyznał się, że w latach 70. i 80. stosował nietypową terapię.

Jak informuje huffingtonpost.com, używał swojego nasienia do zapładniania pacjentek bez ich zgody. Zrobił to w ok. 50 przypadkach. Twierdzi, że miał dobre intencje i po prostu chciał je wyleczyć. Nie da się ukryć, że dał z siebie wszystko, by pomóc. Badana wykazały, że w co najmniej 23 przypadkach odniósł „sukces”.

Zapewniał pacjentki, że dostawały spermę anonimowych dawców i studentów. Materiał genetyczny tego samego mężczyzny miał nie być wykorzystywany więcej niż trzy razy. 

Ginekolog Donald Cline
Ginekolog Donald Cline Fot: Facebook.com/Salam Saheed

Pozostanie bezkarny

Wpadł, ponieważ jego grupa krwi pojawiła się w kilku rejestrach DNA. Za każdym razem matka badanej osoby okazywała się pacjentką Cline’a. Śledztwo rozpoczęło się w 2014 roku.

Za zapładnianie kobiet nie trafi za kraty. W prawie staniu Indiana nie ma paragrafu, który zabraniałby takich praktyk. Spotkała go jednak kara za składanie fałszywych zeznań.

Początkowo mówił, że nie wykorzystywał swojej spermy w niewłaściwy sposób. Skazano go za to na rok więzienia w zawieszeniu.

Prawdopodobnie wzorował się na Cecilu Jacobsonie, który stosował podobne praktyki. Był podejrzany o ojcostwo 70 dzieci. Miał zapładniać kobiety w latach 1976-1998. W 1992 roku był nominowany do Antynobla.

Lekarz Donald Cline przyznał się, że składał fałszywe zeznania. Wcześniej mówił śledczym, że nie używał do zapładniania swojej spermy - napisała na swoim Twitterze Shannon Houser.

Przeczytaj więcej
Komentarze