Lekarze fanki Popka: „Uszkodzenia są zbyt duże”. Aleksandra Sadowska walczy o drugie oko

Magdalena Kulej
02.02.2018  12:45
Aleksandra Sadowska
Aleksandra Sadowska Fot: instagram.com / @anoxi_cime

Już do końca życia będzie pod opieką specjalistów.

22-letnia fanka Popka zdecydowała się na tatuaż gałek ocznych, by pomóc sobie w karierze w show-biznesie. Od miesięcy mówi o niej cała Polska. Powodem rozgłosu są jednak tragiczne skutki zabiegu, bo Aleksandra Sadowska traci wzrok.

Na dziewczynę spadła fala krytyki, a internauci zarzucają jej głupotę i bezmyślne wzorowanie się na idolu. Dziewczyna przekonuje jednak, że decyzja o wytatuowaniu oczu zapadła kilka lat wcześniej i "nikim się nie inspirowała".

Niestety Sadowska przez błąd „profesjonalisty” utraciła już wzrok w jednym oku. Lekarze walczą o uratowanie drugiego. Jakie są na to szanse wyjaśnił w rozmowie z medonet.pl okulista dziewczyny, prof. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie.

Jest pod opieką, stosuje się do zaleceń i reaguje na leczenie, a to jest bardzo dobra wiadomość. A psychicznie – jest już lepiej i ma świadomość tego, co się stało – mówi lekarz. (medonet.pl)

Mimo to zaznacza, że przypadek jest ciężki. Prawe oko straciło możliwość widzenia, a temu nie będzie już można zaradzić. Aleksandra nie tylko nie widzi na prawe oko, ale też go nie czuje. Lekarz przekonuje, że nie trzeba go usuwać, ale jeśli leczenie zostanie przerwane, jego stan może się pogorszyć.

Ola straciła już wzrok w jednym oku, lekarze walczą, by zatrzymać go w drugim.
Ola straciła już wzrok w jednym oku, lekarze walczą, by zatrzymać go w drugim. Fot: instagram.com / @anoxi_cime

Możliwe komplikacje

Nieprofesjonalna procedura tatuażu gałek ocznych drastycznie upośledziła też wydzielanie łez. To niebezpieczne i może grozić owrzodzeniem. Dziewczyna musi więc stale stosować specjalne krople zastępujące łzy.

Jeśli chodzi o lewe oko, to sytuacja jest bardziej złożona. W prawdzie pacjentka widzi, tusz znajduje się dość głęboko pod spojówką, ale na szczęście nie dotarł do twardówki. Doszło do przerastania naczyń spojówkowych. Pod spojówką pojawiły się tzw. zmiany wytwórcze i uszkodzony został też nerw wzrokowy, a to dowodzi, że toksemia, czyli zatrucie oka toksynami było duże. (medonet.pl)

Równocześnie zaczyna dochodzić do zmian w soczewce. Jej jądro staje się coraz twardsze, a tym samym soczewka zaczyna mętnieć, co może sugerować, że w oku rozwija się zaćma. Jak ten proces będzie postępował, tego nie wiadomo. (medonet.pl)

Dziewczynę czekają kolejne badania.
Dziewczynę czekają kolejne badania. Fot: instagram.com / @anoxi_cime

Plan leczenia

Szaflik zapowiada, że Olę czekają kolejne badania. To one dadzą mu pewność, czy uda się zachować wzrok w lewym oku.

Nawet jeśli uda nam się wszystko ustabilizować, to pani Aleksandra będzie musiała cały czas, najprawdopodobniej do końca życia, być pod stałą opieką lekarza. (medonet.pl)

Badania zostaną przeprowadzone w połowie lutego. Lekarze ocenią nerw wzrokowy i pole widzenia. Sprawdzą też, czy przepływ informacji z oka do mózgu jest prawidłowy. Zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by uratować wzrok dziewczyny.

Zagłosuj

Co sądzisz o sprawie Oli?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze