Lista „fontów” dopuszczalnych. Policjanci będą oszczędzać na tonerze

Magdalena Kulej
01.02.2018  16:31
Policjanci będą oszczędzać na tonerze
Policjanci będą oszczędzać na tonerze Fot: Adam Tuchliński / East News

Zaczną pracować według zasady: pomyśl dwa razy, zanim wydrukujesz.

Funkcjonariusze warszawskiej policji muszą mieć się na baczności. Podpaść szefowi będzie teraz łatwiej niż kiedykolwiek. Otrzymali oni nowe wytyczne dotyczące przygotowywania dokumentów, do których może być im trudno się przyzwyczaić.

Jak podaje tvnwarszawa.tvn24.pl, od teraz będą używać tylko czterech konkretnych rodzajów komputerowego pisma. Ale to nie jedyny inspirujący pomysł. Funkcjonariusze powinni przekonać się też do poczty elektronicznej i jak najmniej korzystać z drukarki.

Zastępca komendanta stołecznego odpowiedzialny za logistykę, Włodzimierz Pietroń, ma na uwadze „konieczność celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania publicznych środków finansowych”. W głównej mierze chodzi tu o oszczędność tonera i papieru. Pismo w tej sprawie otrzymało pocztą tradycyjną blisko 10 tysięcy warszawskich policjantów.

Papiery

Najpierw analiza

Gulim, MS PGothic, MS UI Gothic i Century Gothic to od teraz jedyne dozwolone fonty w warszawskich komisariatach. Wszystkie w rozmiarze 10 mają być stosowane przede wszystkim w korespondencji wewnętrznej. Zasugerowano jednak, by przyzwyczajać się powoli do ich użycia również w przypadku pozostałych odbiorców.

Komendant przypomina też, by policjant dokładnie przeanalizował dokument przed przystąpieniem do kopiowania. Być może ksero nie jest konieczne. Jeśli jednak jest odwrotnie, należy go drukować w „formacie A5 w trybie dwustronnym".

Nie ma w tym nic niezwykłego. Nawet nie dopatrywałbym się tutaj jakiejś śmieszności. Wystarczy poszukać w internecie, by dowiedzieć się, jaka czcionka pozwala ograniczać koszty i najmniej zużywa tonera - przekonuje Mariusz Mrozek z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. (tvnwarszawa.tvn24.pl)

Kiedyś takie badania robiła administracja amerykańska. Okazało się, że w ciągu roku mogłaby zaoszczędzić 231 mln dolarów posługując się odpowiednimi czcionkami przy liczbie dokumentów, jaka jest tam wytwarzana – dodaje. (tvnwarszawa.tvn24.pl)

Funkcjonariusz, który z przyzwyczajenia użyje Times New Roman nie zostanie ukarany. Policja liczy jednak, że każdy dostosuje się do wskazówek i będzie to miało pozytywny wpływ na budżet. 

Zagłosuj

Czy sądzisz, że policja zaoszczędzi?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze