Na świecie zabraknie czekolady. Naukowcy podają, kiedy to się stanie

Magdalena Barszczak
04.01.2018  14:39
Za 30 lat na świecie zabraknie czekolady
Za 30 lat na świecie zabraknie czekolady Fot: Pixabay.com

Eksperci robią, co mogą, żeby zapobiec kryzysowi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego biją na alarm. Za kilkadziesiąt lat zniknie czekolada. Rośliny kakaowca mogą wyginąć już w 2050 roku. Wszystko przez ocieplenie klimatu. Być może jednak nie wszystko stracone.

Jak donosi businessinsider.com, eksperci z Kalifornii nadzieję upatrują we współpracy z firmą Mars. Amerykańska korporacja produkująca słodycze opracowała metodę, która może pomóc ocalić przyszłe uprawy kakao.

Ponad połowa światowej produkcji czekolady pochodzi obecnie z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany. Rośliny kakaowca mogą rosnąć tylko w wąskim pasie równikowym, gdzie temperatura i wilgotność utrzymują się na stałym poziomie przez cały rok. Jednak obszary te nie będą odpowiednie do upraw kakao. Wszystko przez ocieplający się klimat.

Nadzieja w zmianie DNA

Hodowle, aby przetrwać, będą musiały być przeniesione wyżej, na tereny górskie, nieprzeznaczone do uprawy lub zarezerwowane dla dzikich zwierząt – informuje National Oceanic and Atmospheric Administration. Dzięki nowemu wynalazkowi rośliny pozostaną na swoim miejscu

Uniwersytet Kalifornijski wykorzystuje technologię CRISPR (system wykorzystywany w biotechnologii) do modyfikacji DNA kakaowca. Badacze mają nadzieję, że nowe odmiany nie zwiędną w wyższych temperaturach ani nie zgniją w razie intensywnych opadów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejne pokolenia będą się jeszcze długo cieszyć smakiem czekolady. Warto następnym razem docenić smak tego przysmaku i zacząć się nim delektować.

czekolada
Przeczytaj więcej
Komentarze