„Najfajniejsza małpka w dżungli”. Internauci zbulwersowani reklamą H&M

Magdalena Barszczak
09.01.2018  12:00
H&M przeprasza za rasistowską reklamę
H&M przeprasza za rasistowską reklamę Fot: HM.com/Wikimedia.org

Szwedzki gigant odzieżowy zbiera baty.

Koncern odzieżowy H&M w ogniu krytyki z powodu reklamy, jaką zamieścił na stronie internetowego sklepu. Chodzi o zieloną bluzę z napisem: „Coolest Monkey In The Jungle” („najfajniejsza małpka w dżungli” – red.), w którą ubrany jest czarnoskóry chłopiec. Niewłaściwe, obrzydliwe, niesmaczne – brzmią niektóre z komentarzy.

Jak donosi telegraph.co.uk, internauci zareagowali oburzeniem i zaczęli nawoływać do bojkotu szwedzkiej marki. W sąsiedztwie zdjęcia czarnoskórego chłopca zamieszczono fotografie "białych dzieci”. Internautów oburzył fakt, że one miały bluzy z innymi hasłami.

Czy wyście oszaleli? – pytał Charles. (Twitter.com/CharlesMBlow)

Nie wiem, kto akceptował, ale pewnie już tam nie pracuje – dodała Paula. (Twitter.com/paulaszymczyk)

Dlaczego biały chłopiec jest ocalałym z dżungli, a czarnoskóry - małpką? Myślicie, że to jest w porządku? - bulwersowała się Selena.

W sprawę włączyli się także muzycy zespołu TheWeeknd. Wokalista, który stworzył wspólnie z marką kilka kolekcji odzieżowych, nie krył swojego oburzenia. Oświadczył, że nie będzie więcej pracował ze szwedzkim gigantem.

Obudziłem się dziś rano zszokowany i zawstydzony z powodu tego zdjęcia. Jestem głęboko urażony i nie będę już więcej współpracował z H&M – napisał na swoim profilu.

Wizerunek ciemnoskórego chłopca ubranego w "rasistowską" bluzę obraził także inne gwiazdy, między innymi piłkarza Kevina-Prince'a Boatenga czy perkusistę The Roots Questlove'a. W ostrych słowach zareagował na wpadkę także brand designer Alex Medina

W 2018 roku nie możemy sobie pozwolić na takie niedbalstwo. Zobaczcie, jak wyglądają bluzy białych dzieci - napisał na Twitterze. (Twitter.com/mrmedina)

Niektórzy sugerowali, by firma w swoje logo wplotła litery S, A, E. Razem z H i M miałyby one stworzyć napis "shame" (wstyd).

H&M przeprosił już za reklamę uznaną przez internautów za rasistowską. Wycofał kontrowersyjne zdjęcie i zapewnił, że zrobi wszystko, aby do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości. Firma zadeklarowała także, że bluza nie będzie sprzedawana w USA. 

Zagłosuj

Jesteś za bojkotem H&M?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze