Niecodzienne zjawisko na Saharze. Widać je aż z kosmosu

Magdalena Barszczak
09.01.2018  09:54
Na Saharze spadł śnieg
Na Saharze spadł śnieg Fot: Photography/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Taki widok to rzadkość.

Sahara pokryła się śniegiem. W niedzielę mieszkańcy północno-zachodniej Algierii mogli zaobserwować wyjątkowo rzadkie zjawisko. Biały puch spadł tu po raz czwarty w ciągu ostatnich czterech dekad – informuje Yahoo News.

Wydmy algierskiego miasta Ain Sefra, zwanego „bramą pustyni”, rankiem zaczęły pokrywać się białym puchem. Jego grubość osiągnęła 40 cm. Krajobraz zaczął przypominać bardziej Arktykę niż Afrykę. Około godziny 17 śnieg zaczął topnieć. 

Niesamowite zdjęcie zrobione dziś rano, 7 stycznia, w mieście Ain Sefra, na granicy Algierii i Maroka. Sahara pokryła się śniegiem – napisał meteorolog na Twitterze.

Jak informują lokalne media, śniegu spadło tak dużo, że widać go nawet z kosmosu. Zdjęcia białych pustynnych wydm zamieścił także w mediach społecznościowych lokalny fotograf Karim Bouchetata.

Jedyne takie miejsce w Algierii skupiające tyle kontrastów. Wydmy, las, góry - napisał.

Średnia temperatura zimą w położonym na wysokości 1081 m n.p.m, otoczonym górami, Ain Sefra to 6-12 stopni Celsjusza. Śnieg na wydmach miał być efektem zamieci, która przeszła w okolicach miasta. 

To czwarty raz, kiedy Saharę nawiedziły anomalie pogodowe. Wcześniej podobne zjawisko można było zaobserwować w grudniu 2016, w styczniu 2017 oraz cztery dekady wcześniej - w 1979 roku. 

Zobacz Saharę pokrytą śniegiem:

Przeczytaj więcej
Komentarze