Niedźwiedź polarny umierał z głodu na oczach fotografa. Przejmujące wideo

Magdalena Barszczak
11.12.2017  13:47
Niedźwiedź polarny umierał z głodu przed kamerąNiedźwiedź polarny umierał z głodu przed kamerą
Niedźwiedź polarny umierał z głodu przed kamerąNiedźwiedź polarny umierał z głodu przed kamerą Fot: Youtube.com/CatersClips

"Staliśmy tam i płakaliśmy".

Skrajnie wycieńczony niedźwiedź rozpaczliwie szuka pożywienia. Fotograf Paul Nicklen i ekolodzy z grupy Sea Legacy byli świadkami niezwykle przejmującej sceny. Wideo zwraca uwagę na fakt, jak ogromnym problemem dla zwierząt jest topnienie lodowców.

Właśnie tak wygląda śmierć z głodu. Atrofia mięśni. Brak energii. Powolna, bolesna śmierć – napisał Nicklen na Instagramie. (Instagram.com/PaulNicklen)

To nie był obcy widok dla Nicklena. Jako fotograf przyrody uwiecznił na zdjęciach około 3 tysiące niedźwiedzi na wolności. Jednak pierwszy raz okoliczności były tak tragiczne.

Wideo powstało w lecie na kanadyjskiej Ziemi Baffina. Zwierzę ledwo się poruszało. Pod białą sierścią wystawały kości. W pewnym momencie niedźwiedź zaczął przeszukiwać kosze na śmieci używane przez rybaków. Kiedy nic nie znalazł, zrezygnowany położył się na ziemi. Kilka godzin później umarł z głodu.

Staliśmy tam i płakaliśmy. Łzy spływały nam po policzkach – wspominał Nicklen. (nationalgeographic.com)

niedźwiedź

"Zrobiłeś coś, żeby pomóc?"

Film zamieszczony na Facebooku "National Geographic" wyświetlono ponad 21 mln razy. Internauci chwalą „dobrą robotę fotografa” i „uświadamianie innych o zagrożeniach wynikających z globalnego ocieplenia”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy zwierzęciu nie można było pomóc.

To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie widziałam w całym moim życiu – pisała Antonella. (Facebook.com/natgeo)

Nagrywaj dalej i rozpowszechniaj. Używaj aparatu, żeby uświadamiać ludzi - napisała Araceli. (Facebook.com/natgeo)

Zrobiłeś coś, żeby pomóc temu zwierzęciu? Czy tylko nagrywałeś? - dopytywała się Tara. (Facebook.com/natgeo)

Fotograf wytłumaczył, że nie miał foczego mięsa. Aby w ogóle podejść do niedźwiedzia, należałoby też je wcześniej uspokoić zastrzykiem. Nicklen zwrócił także uwagę na fakt, że dokarmianie niedźwiedzi w Kanadzie jest nielegalne.

Niedźwiedzie polarne mogą całkowicie wymrzeć w ciągu najbliższych stu lat. Powodem jest globalne ocieplenie. Niedźwiedzie polują najczęściej na foki, wykorzystując do tego kry lodowe. Kiedy lodu nie ma, polowanie jest utrudnione.

Niedźwiedź polarny umierał z głodu przed kamerą:

Przeczytaj więcej
Komentarze