Noc spadających gwiazd. Kiedy oglądać Geminidy w Polsce?

Karol Decka
12.12.2017  16:43
Noc spadających gwiazd. Kiedy oglądać Geminidy w Polsce?
Noc spadających gwiazd. Kiedy oglądać Geminidy w Polsce? Fot: Pixabay.com

To świetny moment na romantyczną randkę.

Co roku Ziemia znajduje się w idealnej pozycji do oglądania meteorytów z roju Geminidów. Część z nich zostaje przyciągnięta przez naszą planetę, dzięki czemu na niebie można zaobserwować „spadające gwiazdy”.

Spadające gwiazdy w Polsce – kiedy?

Kulminacyjny moment spotkania Ziemi z Geminidami następuje między 13 a 14 grudnia, właśnie wtedy w ciągu godziny może spaść ich nawet setka, a większość z nich widać gołym okiem. Za pomocą teleskopu obserwację można zacząć już 4 grudnia.

Geminidy nazywane są królami meteorów, ponieważ to największy rój, który tak często spotyka się z naszą planetą. Każdy kosmiczny głaz świeci jasnym blaskiem i osiąga prędkość nawet do 35 km/h. Na szczęście, pora część z nich spala się w atmosferze. Często opisywane są jako kule ognia.

Geminidy 2017 – jak oglądać?

Chociaż „spadające gwiazdy” będą widoczne od świtu, aż po zmrok, najlepiej jest wypatrywać ich późnym wieczorem. Warto pamiętać, aby oddalić się nieco od większych miast, ponieważ światła uliczne mogą utrudnić dostrzeżenie Geminidów. Idealną pogodą sprzyjającą obserwacji jest bezchmurne niebo. Ważne jest, aby spoglądać na północno-wschodnią część nieba.

Według prognozy Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, niezwykłe zjawisko trwać będzie między godziną 15:00 13 grudnia a 12:00 kolejnego dnia. Najwięcej meteorytów wleci w ziemską atmosferę około godziny 7:30 14 grudnia. Warto wstać wcześniej, aby zaobserwować „kosmicznych przybyszów”.

Przeczytaj więcej
Komentarze