Odkryli nowe bakterie na Antarktydzie. Żywią się jedynie powietrzem

Wojciech Kozicki
13.12.2017  14:04
Bakterie na Antarktydzie
Bakterie na Antarktydzie Fot: Pixabay.com

Podobne formy życia mogą istnieć w kosmosie.

Na Antarktydzie znaleziono bakterie, którym zbędne do przetrwania są woda i jedzenie. Przeszły na dość specyficzną „dietę”.  Karmiąc się wodorem i tlenkiem węgla z atmosfery mogą przetrwać w najtrudniejszych warunkach, gdy nie ma dostępnych innych źródeł energii.

Okazuje się, że zimno, ciemność i brak wody nie są przeszkodą dla życia. Mogą tam istnieć mikrokultury bakterii – powiedziała Belinda Ferrari z University of New South Wales (ewao.com).

Jak informuje nature.com, naukowcy chcą zrozumieć fenomen życia w ekstremalnie nieprzyjaznych środowiskach. W tym celu pobrali próbki gleby z dwóch części kontynentu. Dokonali sekwencjonowania genomu 23 odnalezionych w niej bakterii PS-2 oraz AD3. Okazało się wówczas, że odkryli pierwszy mikroorganizm, który żywi się wyłącznie powietrzem.

Kosmiczne bakterie

Podczas przeczesywania kosmosu teleskopami wiele planet jest z góry uznawanych za niedolne do życia. Mikroby z Antarktydy zmieniają podejście do eksploracji wszechświata. Być może gdzieś również istnieją istoty, które są na diecie „gazowej”

Rosyjscy naukowcy odkryli bakterie w kosmosie w 2017 roku. Jak informuje TASS.com, znajdowały się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ustalono, że nie było ich na module, gdy wynoszono go na orbitę. Udało im się przetrwać w lodowatej próżni 3 lata.

Mikroby z Antarktydy pozyskują energię z powietrza. Istnieją również takie, które żywią się czystą energią bezpośrednio. Jak informuje geekweek.pl, bakterie Shewanella i Geobacter są na diecie „elektrycznej”. Pochłaniają elektrony i pozbyły się tym samym „pośredników” w poborze pokarmu z otoczenia.

bakterie w kosmosie
Przeczytaj więcej
Komentarze