Polak zabił pedofila w więzieniu. Dostał taki wyrok jak Breivik

Magdalena Barszczak
10.01.2018  10:07
Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu. Jest wyrok
Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu. Jest wyrok Fot: East News

Siedział w jednej celi ze swoją ofiarą.

56-letni Polak zabił norweskiego pedofila. Do starannie zaplanowanej zbrodni doszło 25 lutego ubiegłego roku w zakładzie karnym Ringerike, niedaleko Oslo. Sąd skazał polskiego obywatela na 21 lat więzienia. To tyle samo, ile odsiaduje zamachowiec Anders Breivik.

Polsko-norweski obywatel i skazany za molestowanie nieletnich Christian Borge zajmowali jedną celę. 56-latek zaatakował współwięźnia, raniąc go śmiertelnie nożem. Dzień wcześniej ukradł z więziennej stołówki nóż do masła. Prokurator Mari Gjersøe powiedziała dziennikarzom, że do morderstwa przygotowywał się trzy tygodnie. Miał zaznaczyć nawet datę w kalendarzu.

Jak informuje portal mojanorwegia.pl, zabójcę uznano winnym już w grudniu ubiegłego roku, jednak wyrok usłyszał 8 stycznia. Policja długo nie ujawniała tożsamości mężczyzny, który zabił kolegę z celi. Od kilku miesięcy wiadomo jednak, że to obywatel Polski. Do Ringerike trafił wiosną 2016 roku. Wcześniej został skazany na 17,5 lat więzienia za zabójstwo dozorcy w Oslo w 2014 roku.

Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu
Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu Fot: Aftenposten.no

"Polowanie na świnie"

Według frifagbevegelse.no 56-latek „polowanie na świnie” miał zacząć już 20 lat wcześniej. Polak, który jest ojcem trójki dzieci, postanowił sam wymierzać sprawiedliwość pedofilom. Planował zabić jeszcze dwie osoby. Pożyczał z więziennej biblioteki książki o anatomii i uczył się, jak zadawać śmiertelne rany.

Christian Borge zaistniał w policyjnej kartotece jako recydywista. Był skazany za wielokrotne przestępstwa dotyczące molestowania seksualnego nieletnich. Często zmieniał tożsamość. Przed sądem stawał 20 razy, pod siedmioma różnymi nazwiskami. Policja nie wyklucza, że w ciągu ostatnich 30 lat jego ofiarą mogło paść nawet 40 osób.

Polak usłyszał taki sam wyrok jak sprawca masakry na wyspie Utoya, Anders Breivik. Szaleniec strzelał do uczestników obozu, zorganizowanego przez młodzieżówkę Partii Pracy. Wcześniej podłożył bombę w Oslo. Zabił 77 osób.

Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu. Jest wyrok
Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu. Jest wyrok Fot: Google Maps
Przeczytaj więcej
Komentarze