Polski konwój zatrzymany w Niemczech. Wiózł amerykańską broń

Wojciech Kozicki
12.01.2018  10:37
Polski konwój zatrzymany w Niemczech
Polski konwój zatrzymany w Niemczech Fot: Facebook.com/Jacek Norman

Złamano wiele przepisów.

Polak potrafi. Rodzima firma spedycyjna podjęła się przetransportowania 6 amerykańskich haubic pancernych M109. Miały trafić do Niemiec, a przewóz zleciła amerykańska armia. Starano się ominąć przepisy, ale saksońska drogówka była bezlitosna.

Jak podaje DW.com, funkcjonariusze zatrzymali konwój z samobieżnymi działami artyleryjskimi na autostradzie A4 w pobliżu Budziszyna. Każdy z ciągników był przeładowany nawet o 16 ton. Skontrolowano ciężarówki i okazało się, że nie były przystosowane do przewozu tak ogromnego ładunku.

Firma spedycyjna nie posiadała niezbędnych zezwoleń. Kierowcy przekroczyli również wymagane normy czasu prowadzenia pojazdów. Jechali bez wymaganego odpoczynku i stanowili zagrożenie w ruchu drogowym.

Kary finansowe

Konwój został zatrzymany do czasu podstawienia odpowiednich pojazdów i okazania zezwoleń. Na tym jednak kłopoty spedycji się nie skończą. Naruszenie tak wielu przepisów oznacza wysokie kary finansowe

To nie pierwszy raz, gdy Polacy próbowali przewieźć więcej niż powinni. W 2017 roku na krajowej dziesiątce stargardzcy policjanci zatrzymali 26-metrowy skład pojazdów. Ważył 6 ton. Składał się z holownika, ciągniętego przez niego auta i podłączonych do nich lawet.

Amerykańska haubica samobieżna M109
Amerykańska haubica samobieżna M109 Fot: Wikimedia.org
Przeczytaj więcej
Komentarze