Przez 400 lat nie odważono się na publikację tej książki. Miała nad nią wisieć klątwa

Magdalena Kulej
13.02.2018  14:29
Przeklęta książka wydana po 400 latach
Przeklęta książka wydana po 400 latach Fot: East News

Kilka wieków później historia trafiła do księgarń. 

Musiało minąć ponad 400 lat, by powieść hiszpańskiego autora trafiła do rąk czytelników. Przez wieki była uważana za przeklętą. Uważano, że przyniesie śmierć temu, kto się nad nią pochyli.

Jak podaje abc.es, „Historia del Huérfano” („Historia sieroty”) została napisana między 1608 a 1615 rokiem. Początkowo z publikacją wstrzymywał się sam autor, Martín de León, obawiając się, że książka mogłaby zaważyć na jego kościelnej karierze.

Być może miał słuszność, bo w 1650 roku został arcybiskupem Palermo, a napisana przez niego opowieść jest po części autobiografią. To historia 14-letniego, osieroconego chłopca z Grenady w Hiszpanii, który rusza w podróż do Wicekrólestwa Peru. Nastolatek jest świadkiem hiszpańskich podbojów i zatrważających dziejów kolonializmu. Na kartach powieści historycy odnaleźli prawdziwe skarby, m.in. korespondencję jednego z generałów, który walczył z Francisem Drakiem.

Książka została napisana między 1608 a 1615 rokiem.
Książka została napisana między 1608 a 1615 rokiem. Fot: twitter.com / @GrupoMaseras

Potępiony rękopis 

Książka była gotowa do wydania pod pseudonimem Andrés de León w 1620 roku, ale z jakiegoś powodu nie doszło do publikacji, a ślad po niej zaginął. Powieść odnaleziono w 1965 roku w muzealnym archiwum Hispanic Society of America w Nowym Jorku.

Tak naprawdę to wtedy zaczęła się jej „przeklęta” historia. Odnaleziony po latach rękopis wcale nie został przekazany do publikacji, a to dlatego, że miała wisieć nad nim potworna klątwa.

Pieczę nad książką przejęła w końcu peruwiańska filolog, Belinda Palacios. Jak sama przyznała, plotki o klątwie trochę ją zaniepokoiły.

Nie przeszło mi tak szybko, bo ludzie, którzy pracowali nad tą książką, naprawdę umarli. Jeden zmarł wskutek dziwnej choroby, drugi w wypadku samochodowym, kolejny z jeszcze innego powodu – powiedziała Palacios. (telegraph.co.uk)

Pomimo ciążącej nad powieścią klątwy, Palacios udało się ją opracować i doprowadzić do wydania w lutym 2018 roku. Powieść została wydana tylko w języku hiszpańskim, ale jej tajemnicza historia i zainteresowanie, jakie budzi, może doprowadzić do tłumaczenia również na język polski. 

Zagłosuj

Ile książek czytasz miesięcznie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze