Rekord w medycynie. Emma urodziła się po 25 latach od zamrożenia zarodka

Magdalena Kulej
21.12.2017  10:51
Rodzina Gibsonów
Rodzina Gibsonów Fot: Twitter.com / @selcukerennn

Jej matka jest zaledwie rok starsza.

Emma Wren Gibson przyszła na świat 25 listopada, ale jej niezwykła historia zaczyna się o wiele wcześniej. Jak podaje cnn.com, dziewczynka urodziła się 25 lat po zamrożeniu zarodka i zaledwie rok po narodzinach swojej matki.

Embrion został oddany do zapłodnienia in vitro przez anonimową parę i zamrożony 14 października 1992 roku, by mógł dać komuś w przyszłości szansę na poczęcie dziecka. Nie istnieją żadne oficjalne zapisy poświadczające wiek embrionów. Eksperci zgadzają się jednak, że przypadek Emmy reprezentuje najdłużej zamrożony zarodek w historii, który zakończył się udanym porodem.

Tina i Beniamin Gibsonowie z Tennessee, rodzice niemowlęcia, nie kryli zaskoczenia.

Zdajecie sobie sprawę, że ja mam tylko 26 lat? Moglibyśmy być najlepszymi przyjaciółkami – powiedziała młoda matka. (cnn.com)

Chciałam mieć dziecko. Nie obchodzi mnie, czy to światowy rekord, czy nie. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni za ten dar. To najcudowniejszy świąteczny prezent od Boga – dodaje. (cnn.com)

Podekscytowania nie kryje też prowadząca ciążę Carol Sommerfelt, dyrektorka laboratorium embriologicznego w Narodowym Centrum Dawcy Zarodków w Knoxville. Jak tłumaczy, zanim na świat przyszła Emma, najdłużej zamrożony zarodek, który zakończył się udanym porodem miał 20 lat.

Adopcja zarodków

Gibsonowie pobrali się 7 lat temu. Niestety na drodze do ich szczęścia stanęła choroba 33-letniego dziś Beniamina.

Mój mąż ma mukowiscydozę, a jednym z głównym objawów u mężczyzn jest bezpłodność – wyznała Tina. (cnn.com)

Małżeństwo było zdecydowane na adopcję, ale ojciec kobiety przekonał Gibsonów do tzw. „adopcji zarodka”. Zabieg przeprowadzono w marcu. Po wielu tygodniach badań wstępnych potwierdzono, że Tina może zostać poddana zapłodnieniu in vitro. 

Rodzice mieli przed sobą trudne zadanie, bo w ciągu 2 tygodni mieli sami wybrać zarodek, który najlepiej odpowiadałby ich cechom. Spośród 300 profili rodziców genetycznych nieświadomie wybrali najdłużej zamrożony embrion w historii.

Nie pisałam się na to – śmiała się Tina. (cnn.com)

Po kilku miesiącach urodziła się całkowicie zdrowa Emma. Szczęśliwa mama dziewczynki przyznaje, że za jakiś rok może powiedzieć: „Tak, chcę spróbować jeszcze raz”.

Emma Wren
Emma Wren Fot: Twitter.com / @madisoncwade
Przeczytaj więcej
Komentarze