Smog przy tym to nic. Kolejne zjawisko utrudnia życie Polakom

Magdalena Barszczak
11.01.2018  13:25
East News
East News Fot: Pył znad Sahary nadciąga nad Polskę

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega.

Nad Polskę nadciąga pył znad Sahary. Zjawisko może znacznie utrudnić życie Polakom. Dało się ono we znaki już mieszkańcom południowej części kraju. O niedogodnościach związanych z niespodzianką znad Afryki donosili już użytkownicy Twittera z Krakowa, Rybnika czy Wadowic.

Duże ilości pyłu znad Sahary w wyniku południowych wiatrów mogą dotrzeć przez Morze Śródziemne do zachodniej i środkowej Europy w ciągu najbliższych dni - ostrzega Główny Inspektorat Środowiska. (warszawa.eska.pl)

Żółty osad nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ale uciążliwy. Kiedy ziarenka piasku połączą się z kroplami wody, opadają na ziemię w postaci brudnego deszczu. Daje się on we znaki mieszkańcom miast, osiadając np. na szybach i karoseriach samochodowych i zanieczyszczając odzież.

Nie jest to zjawisko nowe, zdarza się nam obserwować je nad Polską – wskazuje Marek Kozłowski z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. (krakownaszemiasto.pl)

Jednak pył znad Sahary to nie tylko kłopoty. To również piękne, zabarwione na żółto niebo czy góry.

Internauci docenili niecodzienne zjawisko i zrobili zdjęcia.

Według tvp.info pył żółty osad dotarł już do Włoch i regionów alpejskich. Oprócz Polski nawiedzi Niemcy, kraje Beneluksu, Wyspy Brytyjskie i Skandynawię.

W naszym kraju zgodnie z ustaleniami MSWiA największych opadów pyłu możemy spodziewać się w województwie kujawsko-pomorskim.

Pył znad Sahary utrudnia życie Polakom:

Przeczytaj więcej
Komentarze