Superbakteria w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Wojciech Kozicki
09.01.2018  10:45
Superbakteria w Polsce
Superbakteria w Polsce Fot: East News

Podejrzewa się, że pochodzi z krajów arabskich.

Superbakteria zaatakowała Pomorze. Jak informuje radiogdansk.pl, szczep Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 wykryto u 8 pacjentów. Sanepid uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Wiadomo jednak, że ten wyjątkowo oporny mikrob nie reaguje na leczenie nawet najsilniejszymi antybiotykami.

Do końca tygodnia wojewoda pomorski ma powołać specjalny zespół, którego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji i niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognisk bakterii – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku Tomasz Augustyniak (radiogdansk.pl).

Kierownik gdańskiego Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Aneta Bardoń-Błaszkowska twierdzi, że nie ma żadnego zagrożenia. Pacjenci są niechorującymi nosicielami. Nie wymagają hospitalizacji, a 7 z nich wypuszczono już do domów.

Ogniska OXA-48 w Polsce odkryto w kilku województwach 2017 roku. Obecnie rozprzestrzenia się głównie we Francji, Niemczech i Holandii. Podejrzewa się, że bakteria trafiła do Europy z krajów arabskich.

Klebsiella pneumoniae kolonia
Klebsiella pneumoniae kolonia Fot: Wikimedia.org

Ludzkość przegrywa

Jak informuje poradnikzdrowie.pl, klebsiella pneumoniae to pałeczka zapalenia płuc. Powoduje sepsę, stan zapalny układu moczowego, pokarmowego a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. Do infekcji najczęściej dochodzi w szpitalach. Szczególnie narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym jak np. cukrzycy, alkoholicy i seniorzy.

Mikroby od dekad uodparniają się na leczenie, stając się superbakteriami. Jak przewiduje BBC.co.uk, wkrótce mogą być całkowicie niewrażliwe na leczenie. W ciągu 20 lat zabiegi chirurgiczne i chemioterapie będą niemożliwe, ponieważ opierają się na antybiotykach. Zwykłe przeziębienie okaże się wyrokiem śmierci.

Nowoczesna medycyna opiera się głównie na antybiotykach. Kończą się jednak możliwości walki z bakteriami, która są coraz silniejsze i coraz odporniejsze na znane nam leki - powiedziała doktor Julie Segre z NIH (newsinhealth.nih.gov). 

Od ok. 25 lat dostępne są „superantybiotyki”, które miały okazać się ratunkiem dla ludzkości. Wiele szczepów bakterii już zdążyło się na nie uodpornić. Naukowcy ostrzegają, że między nimi, a mikroskopijnymi zabójcami trwa wyścig zbrojeń. Ludzie są jednak o wiele dekad w tyle. Obecnie nie ma żadnej alternatywy dla antybiotykoterapi.

super bakteria
Przeczytaj więcej
Komentarze